Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Zrób badanie krwi i ustrzeż się przed anemią

3 min read

W dzisiejszych czasach jesteśmy często nastawieni na sukces, osiąganie jak najlepszych wyników, zarabianie jak najwięcej pieniędzy – i często gdzieś po drodze tego biegu unika nam zainteresowanie stanem własnego zdrowia. Tak naprawdę, dopóki nic nas nie boli, dopóki nie czujemy się naprawdę fatalnie, nic sobie z tego nie robimy – bo i po co? Uznajemy, że skoro czujemy się w miarę dobrze, to znaczy, że i z naszym zdrowiem jest względnie dobrze. Niektóre choroby dają jednak bardzo nieswoiste objawy i powoli, podstępnie wyniszczają nasz organizm.

Morfologia krwi

Anemia jest jedną z takich właśnie chorób – ani zaraźliwa, ani dziedziczna, bierze się właściwie znikąd i nie daje żadnych konkretnych objawów. Objawy anemii możemy bowiem równie dobrze przypisać nadmiarowi pracy, niewyspaniu, czy nawet brzydkiej pogodzie. Przeważnie bladość skóry nie jest dla nas wystarczającym powodem, by podejrzewać u siebie anemię – niektórzy po prostu są mniej opaleni od innych, a w naszym umiarkowanym klimacie, szczególnie zimą, blada cera nie jest niczym szczególnym, ani rzadko spotykanym. Senność i marznięcie również częściej przypisujemy brakowi słońca, niż niedokrwistości. Anemia objawia się również bardzo często rozdrażnieniem, gorszym kojarzeniem, słabszą pamięcią, i w efekcie trudnościami w uczeniu się i pracy – a to już często powód, który zmusza nas do wybrania się do lekarza, bo coś musi być nie tak, skoro z pilnego studenta staliśmy się wrakami ludzi, żebrzącymi o kolejnych parę minut snu.

Zobacz również ᐅ  Diagnostyka w przypadku bólu głowy

Morfologia krwi to proste badanie, które pozwala wykryć bardzo wiele nieprawidłowości. Prawidłowa zawartość poszczególnych składników krwi i osocza mieści się w ściśle określonych granicach, a określanie składu procentowego i jakościowego krwi jest bardzo proste pod kątem laboratoryjnym. Zatem nie powinniśmy mieć żadnych wymówek przed zrobieniem sobie morfologii, przynajmniej raz na pół roku! Takie badanie przysługuje nam bezpłatnie w ramach NFZ, zaś prywatnie kosztuje zaledwie kilka czy kilkanaście złotych. Możemy je więc robić kiedy tylko poczujemy taką potrzebę.

anemia

Leczenie niedokrwistości

Gdy tylko morfologia wykaże spadek hemoglobiny poniżej normy, powinniśmy wybrać się z wynikami do lekarza rodzinnego. Ten natychmiast zaordynuje leczenie anemii, którego nie należy się obawiać. Oczywiście są różne przyczyny anemii, stąd też różne mogą być metody jej leczenia, ale generalnie polega ono na podawaniu większej ilości żelaza w diecie oraz suplementacji żelaza. Tabletki z żelazem są niedrogie, do tego powinniśmy wzbogacić swoją dietę w więcej mięsa i warzyw, i wówczas jest spora szansa na wyleczenie anemii.

Gdyby okazało się, że suplementacja żelaza nie daje efektów, wówczas może się okazać, że anemia jest tylko jednym z objawów innej choroby, na przykład wywołującej słabsze wchłanianie żelaza z jelit. Niedokrwistość może być też spowodowana obfitymi miesiączkami u kobiet, wówczas może być potrzebne wsparcie hormonalne. Tak czy owak – anemia jest nie tyle chorobą, co ważnym objawem, którego nie wolno lekceważyć!

Zobacz również ᐅ  Udar mózgu - przyczyny, objawy oraz pomoc osobie poszkodowanej

sideral gocce

Inne w dziale

1 thought on “Zrób badanie krwi i ustrzeż się przed anemią

  1. Warto zrobić sobie badania krwi raz na kwartał, albo chociaż na pół roku. Dzięki temu na pewno szybko uda się zdiagnozować anemię, a wtedy najłatwiej ją wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.