Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Skuteczne leczenie dolegliwości żylnych

2 min read

ładne nogiZapalenie żył głębokich jest z jednej strony chorobą, którą można skutecznie wyleczyć. Jednak z drugiej strony jest to schorzenie, którego powikłaniem może być zator tętnicy płucnej lub zespół pozakrzepowy, a to sytuacje zagrażające bezpośrednio życiu człowieka i często kończą się śmiercią.

Na zapalenie najczęściej narażone są osoby starsze, nawet po 40. roku życia oraz osoby ze sporą nadwagą. Choroba zakrzepowo-zatorowa żył głębokich pojawia się też u osób czasowo unieruchomionych z powodu złamań kości uda i podudzia lub po zabiegach operacyjnych. Rozwojowi choroby sprzyjają też nieleczone żylaki kończyn dolnych oraz antykoncepcja hormonalna i terapia hormonalna w okresie menopauzalnym.

Objawy choroby

Zapalenie żył głębokich najczęściej sygnalizuje ból i niesymetryczny obrzęk nóg. Ból nasila się w czasie chodzenia lub stania. Obrzęk pojawia się w zależności od umiejscowienia zakrzepu, może być zlokalizowany wokół kostki, łydki lub uda.

W miejscu chorobowo zmienionym występuje często zaczerwienienie skóry i miejscowo wyższa ciepłota, co wynika z rozwijającego się stanu zapalnego wokół naczynia, w którym doszło do zakrzepu oraz nadmiernej ilości krwi w naczyniach włosowatych oraz żyłach powierzchniowych.

Dzieje się tak, ponieważ zablokowany skrzepliną odpływ krwi z żył głębokich powoduje właśnie skierowanie strumienia krwi do naczyń powierzchniowych.

Czasami pojawia się podwyższona temperatura całego ciała, ale wynika ona ze stanu zapalnego, który rozwija się wokół miejsca zakrzepu. Zdarza się też, że gorączka jest jedynym objawem nadchodzącej lub niewielkiej zatorowości płucnej.

Zobacz również ᐅ  Znaczenie diety w zmniejszeniu ryzyka wystąpiena udaru mózgu

Leczenie zapalenia żył

Leczenie choroby można przeprowadzić skutecznie dzięki lekom zawierającym heparynę drobnocząsteczkową. Jeśli choroba jest w stanie zaawansowanym preparat podaje się w formie zastrzyków.

U chorych, u których tylko występuje duże ryzyko pojawienia się tej  choroby, podaje się niewielkie dawki w zastrzykach podskórnych oraz zaleca się stosowanie podkolanówek lub pończoch uciskowych.

Zdrowy tryb życia jest doskonałym sposobem na zabieganie wystąpieniu i nawrotom zapalenia żył głębokich. Odpowiednia dieta, w której wyeliminowane są produkty i dania o wysokim stopniu przetworzenia, rezygnacja z jedzenia typu fast food i ograniczenie spożycia cukru to znakomita profilaktyka.

To wszystko powinno być uzupełnione sporą, regularną dawką aktywności fizycznej. Spacery, jazda na rowerze, pływanie, a nawet taniec skutecznie mogą zapobiec zapaleniu żył głębokich.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.