Kiedy warto zgłosić się do alergologa?
3 min readAlergia uchodzi za jedną z najczęściej występujących dolegliwości w populacji ogólnej. Szacuje się, że w Polsce objawy mogą dotyczyć nawet 40% osób. Najczęściej diagnozowana jest u mieszkańców miast w każdej grupie wiekowej. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym zajmuje się alergologia oraz jakie symptomy warto skonsultować z lekarzem specjalistą.
Jakie objawy warto skonsultować z alergologiem?
Alergią nazywamy nadmierną reakcję naszego organizmu na nieszkodliwe substancje zwane alergenami. W zależności od częstotliwości występujących objawów możemy mówić o alergii sezonowej oraz całorocznej. Najczęściej za występowanie symptomów odpowiedzialna jest sierść zwierząt, roztocza kurzu, pyłki roślin oraz pleśnie i grzyby. Pamiętaj o tym, że reakcję organizmu mogą wywoływać także różne substancje chemiczne obecne w kosmetykach i detergentach, metale oraz wełna i pierze. Coraz częściej pacjenci skarżą się również na alergie pokarmowe.
Ekspozycja na alergeny może powodować różnorodne reakcje organizmu. W przypadku alergii wziewnych najczęściej będzie to katar sienny, któremu może towarzyszyć zapalenie spojówek oraz kaszel. Alergiczny nieżyt nosa najłatwiej rozpoznać po kolorze i konsystencji wydzieliny, która powinna być wodnista i przezroczysta. Uczulenie może ponadto prowadzić do wystąpienia astmy oskrzelowej. Co więcej, wyrzut histaminy często odpowiadają za reakcję skórną oraz wystąpienie pokrzywki. Uciążliwe zaczerwienienia i wysypka znacznie obniżają komfort życia pacjenta.
Jak wygląda pierwsza wizyta u alergologa?
Zaobserwowanie u siebie charakterystycznych objawów powinno skutkować konsultacją u lekarza alergologa. Podczas pierwszej wizyty specjalista z kliniki Otolaryngolodzy24 – otolaryngolodzy24.pl/usluga/alergologia zacznie od przeprowadzenia wywiadu. Przed badaniem warto zatem zastanowić się, jak często i kiedy występują objawy. Zwróć także uwagę na momenty nasilenia poszczególnych symptomów. Lekarz będzie pytać również o historię leczenia, występowanie innych chorób oraz sytuację zdrowotną w rodzinie.
Następnym krokiem diagnostyki alergii jest przeprowadzenie testów uczuleniowych. Najczęściej w tym celu wykonuje się testy skórne oraz laboratoryjne. W przypadku nieżytów nosa można wykonać jednocześnie wymaz, który pozwoli na rozpoznanie komórek występujących w nabłonku. Po przeprowadzeniu badań lekarz może dobrać najlepszą metodę leczenia.
Na czym polega leczenia alergii u dzieci?
Jedną z podstaw terapii alergii jest unikanie ekspozycji na alergeny. Niekiedy jednak takie działanie jest niemożliwe. Alergolog może zalecić leczenie farmakologiczne lub odczulanie. Najczęściej stosowanym lekiem pozostają środki antyhistaminowe, które blokują wydzielanie substancji odpowiedzialnej za występowanie objawów.
Immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie przeznaczone jest dla dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Polega na przyjmowaniu szczepionek, które mają na celu uodpornienie organizmu na działanie alergenów. Cały proces jest jednak długotrwały. Warto pamiętać o tym, że u wielu dzieci alergia mija samoistnie. Do tego momentu należy jednak stosować odpowiednie leczenie, które znacznie podniesie komfort życia oraz zapobiegnie występowaniu powikłań.