Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Zapalenie oskrzeli – najczęstsze objawy i sposoby leczenia

2 min read

Zapalenie oskrzeli - objawy i leczenie
Zapalenie oskrzeli – objawy i leczenie
Wśród często pojawiających się przypadłości cechujących się wysokim poziomem zakaźności zapalenie oskrzeli odgrywa jedną z czołowych ról. Jest to klasyczny przypadek choroby dróg oddechowych, która powodowana jest przez infekcje bakteryjne bądź też wirusowe. Schorzenia tego można się nabawić zazwyczaj w miejscach cechujących się dużym poziomem zanieczyszczenia. W przypadku jego nieleczenia może dojść do groźnych powikłań, gdyż zapalenie oskrzeli może się przekształcić w zapalenie płuc.

Objawy zapalenia oskrzeli i terapia lecznicza

Często zapalenie oskrzeli pojawia się również w przypadku występowania u chorego objawów grypy. W takich (i uzasadnionych przypadkach) podaje się choremu odpowiedni antybiotyk. Zapalenie oskrzeli posiada swój podziała na zapalenie ostre oraz przewlekłe, a ich cechy charakterystyczne oraz objawy pojawią się w kolejnych publikacjach. Ze względu na trudność w rozpoznaniu infekcji wirusowej stosuje się farmakoterapię objawową. W przypadku działania czynnika bakteryjnego późnym objawem jest ropna wydzielina pojawiająca się podczas odkrztuszania. Ważne – podczas infekcji wirusowej nie jest podawany żaden antybiotyk, ponieważ w tym przypadku jest on bezskuteczny.

Zapalenie oskrzeli jest chorobą, wobec której głównym celem podczas terapii leczniczej jest zastosowanie preparatów na obniżenie gorączki oraz podawanie choremu specyfików wykrztuśnych. Schorzenie to jest szczególnie uciążliwe u osób palących, gdyż jego przebiegowi towarzyszy ostry i uporczywy kaszel. Ponadto zapaleniu oskrzeli towarzyszy ogólne osłabienie organizmy oraz charakterystyczny świszczący oddech, a także uczucie palenia wewnątrz klatki piersiowej, ból głowy i wysoka temperatura (szczególnie przy bakteryjnym zapaleniu oskrzeli).

Zobacz również ᐅ  Bakteryjne zapalenie płuc

Pomoc w leczeniu

W przypadku infekcyjnego zapalenia oskrzeli wywołanego przez wirusy czy też bakterie choroba ma przebieg ostry, a towarzyszy mu znaczne i gwałtowne pogorszenie stanu zdrowie oraz ogólnego samopoczucia. Ulgę oraz wydatną pomoc w leczeniu mogą przynieść inhalacje oraz spożywanie dużej ilości płynów (najlepiej woda mineralna czy też soki). Z domowych sposobów warto zastosować prawdziwy rosół z kury (zwany penicyliną żydowską), którego właściwości lecznicze znane są już od wielu lat, a wydatnie wspomaga on proces rekonwalescencji oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Inne w dziale

2 thoughts on “Zapalenie oskrzeli – najczęstsze objawy i sposoby leczenia

  1. Niedawno niestety po przeziębieniu dopadło mnie właśnie zapalenie oskrzeli i straszny kaszel mnie męczył. Na szczęście trafiłam do kompetentnej lekarki, która mi przepisała poza antybiotykiem też syrop przeciwzapalny fosidal, który skutecznie i szybko łagodził kaszel. Początkowo też nie mogłam sobie poradzić z wysoką gorączką, ale w końcu udało mi się zbić gorączkę jak wzięłam pyralginę

  2. Synkowi przy zapaleniu oskrzeli bardzo pomogły nebulizacje benodilem, który bardzo dobrze działa przeciwzapalnie i też rozkurczowo na oskrzela. Dzięki tym nebulizacjom obyło się bez antybiotyku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.