Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Jak rozpoznać zapalenie gardła?

3 min read

Czy każdy ból gardła oznacza jego zapalenie? Niekoniecznie, temu ostatniemu z definicji towarzyszą pewne objawy, które warto znać. Po co? Chociażby dla rozpoznania czy mamy do czynienia z zapaleniem bakteryjnym, czy wirusowym.

W przypadku zapalenia ból jest dość charakterystyczny. Często towarzyszą mu problemy z mówieniem oraz z przełykaniem. Po prostu ciągle piecze i drapie w przełyku, co utrudnia zarówno prowadzenie rozmów, jak i spożywanie posiłków. Wszystkiemu temu towarzyszy mocne wysuszenie ścianek przełyku. Zdarza się również, choć nie zawsze, że objawom tym towarzyszy chrypienie głosu lub nieprzyjemny, suchy kaszel. Na tym jednak niestety nie koniec.

Jednym z podstawowych objawów zapalenia gardła jest jego opuchnięcie i bardzo wyraźne przekrwienie, co szczególnie mocno objawia się w jego tylnej części. Wszystko to niejednokrotnie pojawia się „w towarzystwie” podwyższonej temperatury.

Zapalenie bakteryjne? A może wirusowe?

zapalenie gardłaZapalenie gardła może wystąpić przy różnych chorobach, zarówno tych wywołanych infekcjami bakteryjnymi, jak i wirusowymi. W zależności od przyczyny różni się ono objawami i sposobem leczenia. Przykładowo w przypadku zapalenia wirusowego zdecydowanie niewskazane byłoby branie antybiotyków.

W praktyce w przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie często objawy są o wiele mocniejsze, włącznie ze znacznym podwyższeniem temperatury (bywa, że powyżej 38 stopni). Na języku chorego początkowo pojawia się nalot, później jednak język zaczyna się mocno zaczerwieniać, podobnie jak podniebienie. Równocześnie mocno powiększają się węzły chłonne, a ból gardła jest znacznie mocniejszy, aniżeli w przypadku infekcji wirusowej. Nie ma natomiast problemu z kaszlem.

Zobacz również ᐅ  Objawy i rodzaje zapalenia płuc

W przypadku zapalenia spowodowanego przez wirusy sytuacja wygląda trochę inaczej. Temperatura nie jest tak wysoka, jak przy ataku bakterii, jednak zachodzą w niej wahania. Bólowi gardła towarzyszy suchy kaszel i utrata apetytu. Dodatkowo na migdałkach widać niewielkie pęcherzyki.

Ostre, przewlekłe, ropne, bądź suche

Przyczyny to jedno, jednak forma, jaką może przybrać zapalenie gardła też może być różna. Przy zwykłym zapaleniu po prostu boli w gardle, a szyja nabiera czerwonych barw. Bywa, że zapalenie przybierze formę suchą, co łatwo rozpoznać po braku flegmy i konieczności spożywania dużo większej ilości płynów ze względu na wysuszenie błony śluzowej.

Zdarza się jednak i tak, ze przy tym wszystkim gwałtownie skoczy gorączka, a migdałki ulegną mocnemu powiększeniu. To sytuacja typowa dla zapalenia ropnego i lepiej nad nią zbyt długo nie dumać – taki stan dobrze jest skonsultować z lekarzem.

Zdarza się też, że zapalenie gardła jest wywołane czynnikami zupełnie innymi, niż bakterie i wirusy. W przypadku częstego jego narażania na niekorzystny wpływ różnych czynników, czy to ciągłego nadwyrężania głosu, czy częstego przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Czy można z tym wszystkim radzić sobie samemu? Poradę lekarza zawsze warto uzyskać, gdyż zdarzają się przypadki subiektywnie odbierane jako „znośne”, a realnie stanowiące poważny problem zdrowotny. Jeśli jednak problem okaże się faktycznie „zwykły”, zawsze można ratować się domowymi sposobami lub niektórymi suplementami.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.