Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

5 sposobów na dobrą formę po pięćdziesiątce

3 min read

Sprawdź jak utrzymać zdrowie i kondycję w sile wieku.

Alkohol? Jak najbardziej, ale z umiarem.

Dobre zdrowie i długie życie nie zawsze musi się wiązać z zupełnym odstawieniem napojów alkoholowych. Istnieją badania naukowe, które dowodzą, że umiarkowana ilość alkoholu jest korzystna dla zdrowia. Najlepszym wyborem jest czerwone wino. Jedna lampka czerwonego wina dziennie dostarcza związków polifenolowych o działaniu antyoksydacyjnym, które chronią układ sercowo- naczyniowy przed poważnymi chorobami, takimi jak zawał serca i udar mózgu. Poza tym taka ilość wina reguluje poziom cholesterolu i poprawia wzrok. Trzeba jednak mieć na uwadze, że częste i regularne przekraczanie tej bezpiecznej dawki alkoholu może mieć dla zdrowia odwrotny skutek, w postaci nadciśnienia i innych dolegliwości.

Czy zawsze trzeba jeść do syta?

Mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa słyną z długowieczności. Żyje tam najwięcej osób, które skończyły 100 lat. Średnio na 100 tysięcy mieszkańców przypada tam 50 stulatków. Dla porównania: w pozostałych częściach Japonii ta proporcja wynosi 35 osób, a np. w Polsce ok. 6 osób. Długie życie okinawańczyków jest związane z ich dietą, bogatą w zielone i żółte warzywa oraz z pewnym zwyczajem żywieniowym. 5 sposobów na dobrą formę po 50. roku życiaOtóż nie jedzą oni do syta, tylko zawsze do 80% sytości. Dzięki temu skutecznie unikają nadwagi i związanych z nimi chorób. Jednocześnie nie odczuwają głodu, ponieważ są przyzwyczajeni do mniejszych porcji jedzenia.

Zobacz również ᐅ  Co jeść, gdy potrzebny ci lek na bezsenność

Wypoczynek- niezbędny dla zdrowia.

Właściwa ilość snu wpływa pozytywnie na zdrowie całego ciała: zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi, cukrzycy, chorób serca i zaburzeń nastroju. Osoby, które śpią mniej niż 5 godzin dziennie są bardziej narażone na te dolegliwości. Sen pomaga też organizmowi szybciej odzyskać siły po chorobie i zachować sprawny umysł. Nie bez znaczenia są drzemki w ciągu dnia. Ich regularne zażywanie obniża poziom hormonów stresu oraz chroni przed problemami z sercem i układem krążenia.

Aktywność umysłowa- równie ważna, jak aktywność fizyczna.

Systematyczne ćwiczenie umysłu może sprawić, że z mimo upływu lat pamięć i zdolność do koncentracji pozostaną niezmienione. Regularne czytanie książek i gazet albo rozwiązywanie krzyżówek i sudoku przyniosą więcej korzyści, niż oglądanie telewizji. Także relaks w gronie znajomych można wykorzystać na pożyteczne zajęcie. Wspólna gra w szachy, w karty czy nawet interesująca rozmowa pobudza mózg do pracy. Dzięki temu można ustrzec się problemów z pamięcią i zachować jasny umysł na długo. Niezbędne dla właściwej koncentracji jest spożywanie śniadań, ponieważ właśnie ten posiłek jest pierwszym źródłem energii i pozwala na pełne wykorzystanie możliwości organizmu przez cały dzień.

Żeń-szeń- sprzymierzeniec w codziennych zmaganiach.

Korzeń żeń-szeń bywał w tradycyjnej medycynie chińskiej nazywany „korzeniem życia”. Stosowany systematycznie dodaje energii, zwiększa sprawność umysłową i fizyczną oraz redukuje negatywne skutki stresu. Ponadto poprawia odporność i wspiera pracę układu krążenia. Osoby po 50 roku życia także mogą zażywać jego suplementy. Dla nich dedykowany jest np. preparat Bodymax Senior 50+, który zawiera standaryzowany wyciąg z żeń-szenia oraz witaminy i minerały w dawkach, dostosowanych do wieku. Najlepiej zażywać go rano, aby dostarczyć sił witalnych na zmaganie się z problemami całego długiego dnia.

Zobacz również ᐅ  Choroba wieńcowa i jej objawy oraz profilaktyka

fot. by Army Medicine via flickr, creative common licence

Inne w dziale

2 thoughts on “5 sposobów na dobrą formę po pięćdziesiątce

  1. jesli o mnie chodzi, to dobry wygląd zawdzięcam pogodzie ducha, staram się zawsze znaleźć dobre strony każdej sytuacji. Jeśli chodzi o zmarszczki to używam dobrego kremu – sensilis glacier, nie zarabiam dużo, ale na niego zawsze znajdę pieniądze.

  2. Ja czuję się z kolei znacznie lepiej odkąd fizjoterapeuta zajął się moim obolałym kręgosłupem. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tak cierpiałam. Chyba przyzwyczaiłam się w pewnym momencie do bólu. Po wizytach w RehaPro u pana Pitra czuje się o jakieś 15 lat młodziej 😉 I wreszcie mogę się ruszać, może nawet zacznę biegać na wiosnę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.