Czym jest angiografia?
2 min readAngiografia to metoda obrazowania medycznego, polegająca na wstrzyknięciu do naczynia tzw. kontrastu, a następnie wykonaniu zdjęcia RTG. Jakie daje możliwości?
Badanie angiografem, pozwala na szybkie wykrycie zmian zachodzących w tętnicach, żyłach czy też w komorach serca. Jest to również doskonała metoda używana w przypadkach nowotworów. Dzięki angiografowi, dokładnie widać unaczynienie guza, co daje możliwość odcięcia jego naczyń odżywczych, a następnie jego obumarcie. Angiografie dzieli się na kilka rodzajów: Arteriografie, dzięki której obrazuje się tętnice, Flebografia, czyli obrazowanie żył, oraz Fistulografia, czyli badanie przetok, a także Limfografię, badanie naczyń chłonnych.
Przygotowanie do badania
Angiografia zaliczana jest do metod inwazyjnych. Przed wykonaniem tego badania, każdy musi osobiście podpisać zgodę na jego wykonanie. Ważne aby poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach i dolegliwościach. Badanie wykonuje się na czczo.
Przebieg badania
Przed wykonaniem badania, lekarz podaje środki uspokajające oraz znieczulenie miejscowe. Badanie trwa około godziny. Pacjent w pozycji leżącej, powinien pozostać w bezruchu.
W zdezynfekowane miejsce lekarz wprowadza igłę, a następnie umieszcza prowadnik. Po jego odpowiednim osadzeniu, lekarz wprowadza cewnik przez który, podaje kontrast. Jest to moment, w którym pacjent zostaje poproszony o wstrzymanie oddechu, w celu prawidłowego wykonania zdjęć rentgenowskich. Badanie nie jest bolesne, jednak przy podaniu środka cieniującego, mogą pojawić się niechciane dolegliwości takie jak : ból, duszność, czy zawroty głowy, o których natychmiast trzeba poinformować lekarza.Po wykonaniu badania pacjent nie powinien wykonywać większych ruchów przez co najmniej dobę. Więcej na temat angiografii znajdziesz na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/interventional-xray.
Niechciane powikłania
Oczywiście po wykonaniu badania za pomocą angiografu, mogą pojawić się niechciane powikłania, o których pacjent zostaje uprzednio poinformowany. W miejscu nakłucia może pojawić się krwiak. Istnieje również ryzyko powstania zatoru czy zakrzepu wewnątrznaczyniowego. Dodatkowo może dojść do przebicia naczynia przez wprowadzoną cewkę. Istnieją również skutki uboczne spowodowane podaniem kontrastu, takie jak powstanie tętniaka.