Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Znaczenie diety w zmniejszeniu ryzyka wystąpiena udaru mózgu

3 min read

Dieta a choroby układu krążenia
Dieta a choroby układu krążenia
Skuteczne eliminowanie wielu czynników ryzyka, zwłaszcza w przypadku chorób układu krążenia, przyczynia się do znacznego obniżenia ryzyka ich wystąpienia. Szczególną rolę w codziennej profilaktyce odgrywa, oprócz aktywności fizycznej, także odpowiednia dieta. Najlepiej już dziś zmieńmy nawyki żywieniowe wprowadzając do naszego jadłospisu pokarmy bogate w witaminy, tłuszcze roślinne kwasów jedno- i wielonienasyconych; Wyeliminować należy z naszej diety tłuszcze zwierzęce, dobrym rozwiązaniem jest natomiast zwiększenie ilości posiłków oraz ograniczenie ich obfitości – jedzmy mniej, ale częściej.

Niebezpieczeństwo zmian miażdżycowych

Zmiany miażdżycowe powodują dysfunkcję układu krwionośnego, co prowadzi zwężenia albo nawet zamknięcia światła naczyń tętniczych. Wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, a to powoduje zwiększone ryzyko uszkodzenia samych naczyń. Przy zaawansowanych zmianach miażdżycowych dochodzi do zawałów serca czy też udaru mózgu, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia osoby chorej. Udar niedokrwienny, którego najczęstszą przyczyną jest miażdżyca tętnic mózgowych, to pochodna zmniejszenia się przepływu krwi do tkanki nerwowej, szczególnie wrażliwej na destabilizację w dostarczaniu substancji odżywczych dostarczanych przez krwiobieg.

Profilaktyczna dieta i jej związek z ryzykiem wystąpienia udaru mózgu

Dietę jako odpowiednią profilaktykę dnia codziennego warto konsultować ze specjalistą w tej dziedzinie. Istotą prawidłowego spożywania posiłków jest dostarczenie organizmowi wymaganej dawki energetycznej oraz niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, E, tłuszcze roślinne, białko itp. Celem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby serca oraz układu krwionośnego należy ograniczyć możliwie w jak największym stopniu spożywanie soli oraz pokarmów w nią bogatych, gdyż zawiera ona m.in. szkodliwy sód zjonizowany wiążący wodę w naczyniach krwionośnych, przez co dochodzi do zwiększenia objętości samego osocza, a efektem tego jest wzrost ciśnienia krwi. Spożywanie tłuszczu nie powinno w codziennym żywieniu przekraczać 30 procent. Wspomniane już witaminy A, C oraz E eliminują efekt utlenianiu substancji na ściankach naczyń, co jest powodem zmian miażdżycowych w tych strukturach.

Zobacz również ᐅ  Choroba wieńcowa i jej objawy oraz profilaktyka

Codzienna dieta pozbawiona pokarmów bogatych w sól, tłustych wędlin, chipsów, żółtych serów, wędzonych przekąsek i potraw bogatych w przyprawy znacząco redukuje ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia. Zaleca się zwiększenie spożycia cielęciny oraz drobiu, a także wprowadzenie do menu warzyw oraz owoców – bogate w witaminy są przede wszystkim owoce cytrusowe, szpinak, sałata, marchew, brokuły i czerwona papryka.

Kluczem do odpowiedniego zbilansowania codziennej diety jest nasza aktywność fizyczna. Indywidualne zapotrzebowanie energetyczne oraz na substancje odżywcze bywa różne i dlatego wszystko powinno zostać dopasowane do prowadzonego trybu życia, który niekiedy musi ulec radykalnej zmianie.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.