Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Dowiedz się, co to jest POChP

4 min read

Coraz gorsza kondycja fizyczna, męczliwość, utrudnione oddychanie czy przewlekły kaszel –te niepokojące objawy mogą wskazywać na bardzo groźną chorobę. Mowa o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, na którą w Polsce choruje około 2 milionów osób. Mimo to świadomość na temat istnienia tej choroby oraz jej konsekwencji wciąż jest na dość niskim poziomie, co stanowi jeden z głównych powodów późnego diagnozowania POChP. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Jakie są najbardziej specyficzne objawy tej choroby? Wreszcie – co to jest POChP? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

POChP to choroba układu oddechowego, w której przebiegu dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia płuc. Powstaje stan zapalny prowadzący do zwężenia dróg oddechowych. W efekcie osoby chore obserwują u siebie trudności z oddychaniem, które mogą się nasilać wraz z rozwojem choroby.

To jest ważne:

Światowa Organizacja Zdrowia uznała POChP za trzecią najczęstszą przyczynę zgonów.

Co to jest POChP? Choroba ogólnoustrojowa

Choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc dotyczy układu oddechowego, to rzutuje ona na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego medycyna klasyfikuje ją, jako chorobę ogólnoustrojową.

Chorzy na POChP mogą mieć szereg innych problemów zdrowotnych. Są to przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych czy zaburzenia rytmu serca), cukrzyca, osteoporoza, rak płuca, niedożywienie, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli, refluks żołądkowo-przełykowy.

Zobacz również ᐅ  Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Odwiedź uzdrowisko w górach

To jest ważne:

U chorych na POChP mogą występować również zaburzenia psychiczne, włącznie ze stanami lękowymi i depresją. Jest to spowodowane stopniowym wycofywaniem się z życia społecznego, przerwaniem pracy zawodowej oraz obserwowaniem u siebie wyraźnych ograniczeń fizycznych.

Ponieważ Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc wpływa na cały organizm, to kluczowe znaczenie w terapii tej choroby ma podejście holistyczne. Celem jest dobranie takich rozwiązań terapeutycznych, które pozwolą pacjentowi samodzielnie funkcjonować, bez konieczności ciągłego korzystania z pomocy innych osób.

Trzeba natomiast podkreślić, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć. Można natomiast zaproponować terapię łagodzącą objawy choroby i zmniejszającą ryzyko przedwczesnej śmierci lub inwalidztwa.

Więcej o tym, co to jest POChP, możesz przeczytać na stronie internetowej: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Co wywołuje POChP?

Najważniejszym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest palenie papierosów – zarówno czynne, jak i bierne. To właśnie palacze powyżej 40. roku życia stanowią największą grupę pacjentów, u których diagnozuje się POChP. Choroba występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Warto przy tym zauważyć, że pomimo sukcesywnie spadającej liczby palaczy skala występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie maleje. Może mieć to związek z innymi czynnikami chorobowymi, przede wszystkim z zanieczyszczonym powietrzem.

Ponadto grupę ryzyka POChP tworzą osoby, które z uwagi na wykonywany zawód są narażone na wdychanie pyłów. Wymieńmy tutaj przede wszystkim górników, hutników, pracowników zakładów chemicznych, osoby sprzątające, rolników, operatorów maszyn budowlanych.

Zobacz również ᐅ  Zwalcz infekcję wirusową!

Jakie są objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc?

POChP to choroba, która latami może się rozwijać w sposób bezobjawowy. U osób chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc mogą jednak występować dość charakterystyczne dolegliwości.

Pierwszym i szczególnie niepokojącym objawem jest przewlekły kaszel, który w odróżnieniu od kaszlu astmatycznego nie ma charakteru napadowego. Jeśli nie można go przypisać np. infekcji czy alergii, to powinien być to wyraźny sygnał alarmowy skłaniający do konsultacji z lekarzem.

Objawem POChP może być również duszność. Jeśli masz problemy ze złapaniem tchu, nie tylko po wysiłku fizycznym, ale także podczas odpoczywania na kanapie, sprzątania czy gotowania obiadu, to warto powiedzieć o tym lekarzowi pierwszego kontaktu.

Inny możliwy objaw Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc to obniżona tolerancja wysiłkowa. Jeśli zauważasz, że jest Ci coraz trudniej wejść po schodach bez zadyszki, problemem staje się nawet przejście dłuższego spaceru czy przyniesienie zakupów, to także skonsultuj to z lekarzem rodzinnym.

Do objawów POChP możemy również zaliczyć odkrztuszanie plwociny, szczególnie nasilające się rano. Jeśli dodatkowo dostrzeżesz w odkrztuszanej wydzielinie skrzepy krwi, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o poważnej chorobie, także nowotworowej.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, a do tego jesteś po czterdziestce, palisz papierosy lub pracujesz w warunkach dużego zapylenia, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego. Ten podejmie decyzję, czy wskazana jest pogłębiona diagnostyka w poradni pulmonologicznej.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.