Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Ostre zapalenie oskrzeli i jego przyczyny, objawy oraz sposób leczenia

3 min read

Ostre zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy i leczenie
Ostre zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy i leczenie
Jedną z odmian zapalenia oskrzeli jest ostre zapalenie oskrzeli, które może wystąpić na tle wirusowym bądź też bakteryjnym. Jego cechą charakterystyczną i znakiem rozpoznawczym jest stan zapalny błony śluzowej. Zdarza się również, że ten rodzaj schorzenia po ostrym i gwałtownym przebiegu zanika samoistnie. Stanem zapalnym może zostać objęty cały odcinek dróg oddechowych, a szczególnie narażone na Bronchitis acuta (ostre zapalenie oskrzeli – z języka łacińskiego) są osoby z obniżoną odpornością, osłabieniem organizmu oraz jego wyziębieniem. Szczególnie podatne na tego typu schorzenia się osoby palące tytoń. Proces leczenia następuje objawowo, gdyż z reguły następują trudności z ustaleniem przyczyny występującej choroby. Odpowiedzialne za jej wywołanie są natomiast drobnoustroje patogenne.

Infekcje wirusowe i bakteryjne – przyczyny powstania zapalenia

Ostremu zapaleniu oskrzeli towarzyszy zazwyczaj ostry oraz przewlekły kaszel, który szczególnie jest odczuwalny w godzinach porannych (często osoba tak uskarża się również na ostry ból gardła), który spowodowany jest chorobotwórczym działaniem wirusów: paragrypy, RSV, grypy typu A bądź B, Cozsackie, opryszczki, rynowirusów oraz adenowirusów. Wśród grup bakterii za zapalenie oskrzeli o ostrym przebiegu odpowiadają Mycobacterium tuberculosis, Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae oraz Bordetella pertussis i Chlamydiophila pneumoniae. Osoby cierpiące na schorzenia takie jak przewlekłe zapalenie migdałów (szczególnie częsta przypadłość u dzieci) i zatok przynosowych, refluks przełyku, alergia oskrzelowo-płucna oraz immunosupresja są zaliczanie do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia ostrego zapalenia oskrzeli.

Zobacz również ᐅ  Objawy przewlekłego zapalenia krtani oraz możliwe powikłania

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Stwierdzenie wystąpienia choroby odbywa się poprzez wykluczenie możliwego zapalenia płuc oraz występowanie przez parę tygodni objawu uciążliwego kaszlu, najczęściej z charakterystyczną ropną wydzieliną. Wykluczenie zapalenia płuc następuje poprzez sprawdzanie rytmu pracy serca, częstość oddechów pacjenta, temperatury ciała oraz wykonanie i sprawdzenie obrazu rentgenowskiego. Zapaleniu oskrzeli towarzyszy również charakterystyczny świst podczas badania osłuchowego klatki piersiowej, ból oraz palenie w klatce piersiowej, który nasila się podczas kaszlu. Ponadto zdarzają się objawy towarzyszące takie jak zapalenie gardła, krtani czy też przełyku. Przy stwierdzeniu stanu zapalnego tchawicy objawem jest natomiast suchy kaszel, podrażniający dodatkowo gardło przy każdej próbie.

Sposoby leczenia ostrego zapalenia oskrzeli

Ze względu na trudność ustalenia bezpośredniej przyczyny wystąpienia schorzenia stosuje się leczenie objawowe, które powinno zostać wytyczone przez lekarza specjalistę. Ważne jest również różnicowanie terapii przy pacjentach cierpiących na astmę. Z reguły stosuje się w przypadku stwierdzonego ostrego zapalenia oskrzeli leki przeciwkaszlowe, przeciwzapalne (najczęściej są to leki mukolityczne) oraz przeciwgorączkowe i przeciwgrypowe (w przypadku stwierdzenia infekcji wirusami grypy). Wskazane jest również odpoczywanie w pozycji leżącej oraz spożywanie sporej ilości płynów. Antybiotyki podawane są w przypadku stwierdzenia ropnej wydzieliny, choroby płuc o charakterze przewlekłym i obturacyjnym, gdyż w przypadku rozpoznania tych czynników możliwa jest infekcja chlamydiowa, mikroplazmatyczna albo krztusiec. W takich przypadkach podawane są antybiotyki makrolidowe.

Należy pamiętać, że antybiotyki są preparatami obciążającymi organizm i należy je podawać w ściśle od tego uzależnionych przypadkach. Przy prawidłowym procesie leczenia ostre zapalenie oskrzeli ma łagodniejszy i kontrolowany przebieg, jednak zdarzają się powikłania w postaci zapalenia oskrzelików, co może spowodować wystąpienie ataków astmatycznych oraz sińca. Niekiedy w takich przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Nieleczone lub też niezaleczone zapalenie oskrzeli może się również przerodzić z zapalenie płuc.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powinno również zainteresować

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.