Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani

2 min read

Przewlekłe zapalenie krtani - przyczyny
Przewlekłe zapalenie krtani – przyczyny
Krótkotrwałe zapalenie krtani nosi miano ostrego zapalenia krtani. Schorzenie jest tymczasowe, a poz zastosowani terapii leczniczej nie daje już objawów zmian chorobowych. Najczęstszymi przyczynami ostrej odmiany zapalenia skrzynki głosowej są infekcje wirusowe dające zbliżone symptomy jak w przypadku zwykłego przeziębienia. Nadużywanie głosu powoduje nadwrężenie strun głosowych, co także może prowadzić do wystąpienia zapalenia krtani. Oprócz infekcji wirusowych także infekcje bakteryjne stanowią jedną z przyczyn zachorowania.

Po czym poznać przewlekłe zapalenie krtani?

Objaw przewlekłego zapalenia krtani rozpoznawalny jest w momencie, kiedy mamy do czynienia z symptomami zapalenia trwającymi dłużej niż trzy tygodnie (szczególnie utrzymujący się objaw chrypki oraz bólu gardła i wysokiej temperatury, a także trudności z oddychaniem). Długotrwałe działanie substancji lub też czynników drażniących może przekształcić chorobę w przewlekłą postać.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na rozwój przewlekłego zapalenia krtani?

Na zwiększenie ryzyka zachorowania na przewlekłe zapalenie krtani ma wpływ:

  • nadwrężanie strun głosowych poprzez nadużywanie głosu,
  • stosowanie używek (np. palenie papierosów) oraz częste spożywanie alkoholu,
  • zapalenie zatok o charakterze przewlekłym,
  • przebywanie w środowisku narażenia na wziewne substancje o charakterze drażniącym (np. czynniki takie jak dym, alergeny, emitowane opary chemiczne),
  • rzadziej przyczynami są infekcje grzybicze oraz bakteryjne, a także zakażenia o charakterze pasożytniczym.
Zobacz również ᐅ  Alergia - choroba XXI wieku

Niekiedy mogą wystąpić objawy w postaci zmęczenia strun głosowych bądź też narośli w postaci guzków lub polipów.

Schorzenia stymulujące rozwój przewlekłego zapalenia krtani

Przewlekłe zapalenie krtani może być także spowodowane zmianami nowotworowymi, kłopotami z mówieniem z powodu urazu lub też chorób (np. udar mózgu lub guz płuc), zmęczeniem strun głosowych – charakterystycznym dla osób będących w starszym wieku.

Ryzyko zachorowania na przewlekłe zapalenie oskrzeli zwiększa się w momencie stwierdzenia stanów zapalnych w układzie oddechowym, które powodują zapalenie zatok lub też zapalenie oskrzeli w różnym stadium. Środowisko występowania zwiększonej ilości wdychanych substancji drażniących również przyczynia się do znacznego zwiększenia szans na rozwinięcie się zapalenie oskrzeli o przewlekłym charakterze. Krzyk oraz nadużywanie głosu również sprzyjają rozwojowi choroby.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.