Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani
2 min readPo czym poznać przewlekłe zapalenie krtani?
Objaw przewlekłego zapalenia krtani rozpoznawalny jest w momencie, kiedy mamy do czynienia z symptomami zapalenia trwającymi dłużej niż trzy tygodnie (szczególnie utrzymujący się objaw chrypki oraz bólu gardła i wysokiej temperatury, a także trudności z oddychaniem). Długotrwałe działanie substancji lub też czynników drażniących może przekształcić chorobę w przewlekłą postać.
Jakie czynniki mogą mieć wpływ na rozwój przewlekłego zapalenia krtani?
Na zwiększenie ryzyka zachorowania na przewlekłe zapalenie krtani ma wpływ:
- nadwrężanie strun głosowych poprzez nadużywanie głosu,
- stosowanie używek (np. palenie papierosów) oraz częste spożywanie alkoholu,
- zapalenie zatok o charakterze przewlekłym,
- przebywanie w środowisku narażenia na wziewne substancje o charakterze drażniącym (np. czynniki takie jak dym, alergeny, emitowane opary chemiczne),
- rzadziej przyczynami są infekcje grzybicze oraz bakteryjne, a także zakażenia o charakterze pasożytniczym.
Niekiedy mogą wystąpić objawy w postaci zmęczenia strun głosowych bądź też narośli w postaci guzków lub polipów.
Schorzenia stymulujące rozwój przewlekłego zapalenia krtani
Przewlekłe zapalenie krtani może być także spowodowane zmianami nowotworowymi, kłopotami z mówieniem z powodu urazu lub też chorób (np. udar mózgu lub guz płuc), zmęczeniem strun głosowych – charakterystycznym dla osób będących w starszym wieku.
Ryzyko zachorowania na przewlekłe zapalenie oskrzeli zwiększa się w momencie stwierdzenia stanów zapalnych w układzie oddechowym, które powodują zapalenie zatok lub też zapalenie oskrzeli w różnym stadium. Środowisko występowania zwiększonej ilości wdychanych substancji drażniących również przyczynia się do znacznego zwiększenia szans na rozwinięcie się zapalenie oskrzeli o przewlekłym charakterze. Krzyk oraz nadużywanie głosu również sprzyjają rozwojowi choroby.