Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Sprawdź, jakie badania powinieneś wykonać przed planowanym zabiegiem operacyjnym

4 min read

Jakie badania są potrzebne pacjentowi, aby anestezjolog mógł zakwalifikować go do znieczulenia?

Każdy zabieg operacyjny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz chirurg na podstawie osobistego badania, a także wykonanych badań dodatkowych. Drugim lekarzem, z którym trzeba się spotkać przed planowaną operacją jest anestezjolog, którego zadaniem jest takie przygotowanie pacjenta do znieczulenia, aby było ono dla niego maksymalnie bezpieczne. Dzięki rozwojowi medycyny, dostępności nowoczesnego sprzętu do monitorowania szeregu parametrów w trakcie znieczulenia, a także poprzez restrykcyjne przygotowanie chorego i ścisły nadzór anestezjologiczny nad pacjentem, współcześnie znieczulenie należy zaliczyć do procedur bezpiecznych. Jakie zatem badania będą potrzebne pacjentowi, aby anestezjolog mógł zakwalifikować go do znieczulenia?

Nie ma standardowego pakietu badań przed znieczuleniem

Na początek trzeba stwierdzić, że nie ma żadnych zaleceń wykonywania rutynowych badań przed znieczuleniem u każdego pacjenta. Po wypełnieniu przez chorego tzw. ankiety anestezjologicznej, zawierającej szereg pytań dotyczących chorób, na które pacjent się leczy, aktualnie zażywanych leków, uczuleń, historii poprzednich znieczuleń i ich przebiegu oraz ewentualnych transfuzji krwi, pacjent spotyka się z lekarzem anestezjologiem. Podczas takiej wizyty, lekarz zbiera szczegółowy wywiad z pacjentem, bada go, a następnie podejmuje decyzję o tym, jakie badania dodatkowe i ewentualnie konsultacje specjalistyczne będą konieczne do wykonania, przed pozytywnym zakwalifikowaniem do znieczulenia. Dzieje się tak z prostego powodu – różne choroby współistniejące u pacjentów, w różny sposób mogą zaburzać pracę narządów i powinny być przed wykonaniem znieczulenia maksymalnie dobrze uregulowane. Jedynym badaniem, które bezwzględnie zawsze musi być wykonane przed zabiegiem operacyjnym, jest oznaczenie grupy krwi.

Zobacz również ᐅ  Czym jest zespół Cushinga? Jakie są przyczyny i objawy? Badania, leczenie choroby

Jakie badania laboratoryjne wykonywane są najczęściej?

Z reguły, przed zabiegiem operacyjnym anestezjolodzy zlecają wykonanie: morfologii krwi, aby ocenić, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny, jaki jest u pacjenta wyjściowy poziom hemoglobiny i hematokrytu, na wypadek gdyby podczas operacji wystąpiło masywne krwawienie, a także, ile jest płytek krwi, które w pewnej mierze odpowiadają za hamowanie krwawienia podczas zabiegu. Kolejne badania często zlecane przy kwalifikacji chorego do znieczulenia to elektrolity: sód i potas, których odchylenia mogą spowodować wystąpienie groźnych zaburzeń rytmu serca, ale także pośrednio świadczą o czynności nerek, przez które usuwane są w dużej mierze z organizmu leki używane podczas znieczulenia. Ważnymi parametrami przed zabiegiem operacyjnym są także czasy krzepnięcia krwi, czyli zwykle oznaczany czas protrombinowy i APTT. Niektóre leki, ale także choroby wątroby mogą zaburzać krzepnięcie krwi i wydłużać te czasy. Niekiedy oceniane są także: badanie ogólne moczu, stężenie glukozy, parametry wydolności nerek, czy enzymy wątrobowe. Inne, ściśle ukierunkowane badania, jak na przykład poziom hormonów tarczycy, wykonywane są u pacjentów, którzy leczą się na konkretne choroby. Zwykle takie badania należy wykonać nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed planowaną datą zabiegu.

Jakie badania obrazowe i czynnościowe wykonuje się przed znieczuleniem?

Niemal u każdego pacjenta zleca się wykonanie EKG, jako że jest to tanie, szybkie do wykonania i nieinwazyjne badanie, które może ujawnić szereg istotnych pod kątem znieczulenia zaburzeń pracy serca. Z pewnością chorzy cierpiący na niewydolność serca, a także ci z wadami zastawek w sercu, będą wymagać dodatkowo wykonania ECHO serca, z określeniem kurczliwości mięśnia sercowego i tzw. frakcji wyrzutowej. U niektórych pacjentów zlecane jest ponadto wykonanie badania RTG klatki piersiowej, ponieważ zapewnienie prawidłowego oddychania, które podczas znieczulenia ogólnego przebiega z wykorzystaniem respiratora, jest kluczowe dla bezpieczeństwa pacjenta. W szczególnych przypadkach wykonuje się także badanie spirometryczne.

Zobacz również ᐅ  8 dobrych nawyków, które działają jak lekarstwo na bezsenność

leczenie szpitalne - znieczulenie przed zabiegiem

Czasem potrzebna jest konsultacja specjalistyczna

W zależności od tego, na co leczy się pacjent, dla zapewnienia bezpiecznego znieczulenia, w przygotowaniu przed operacją, konieczne jest wykonanie konsultacji specjalistycznej. Czasem będzie to konsultacja internistyczna, czasem diabetologiczna, endokrynologiczna, czy kardiologiczna. Zasadność wykonania takiej konsultacji zawsze ocenia lekarz anestezjolog, podczas wizyty kwalifikacyjnej do znieczulenia.

Udając się na wizytę do lekarza anestezjologa, warto pamiętać, że wszystkie działania które będzie on podejmował, mają służyć zapewnieniu naszego bezpieczeństwa podczas zabiegu. Nie należy zatem się denerwować, jeśli zostaną zalecone dodatkowe badania, czy konsultacje, bo dzięki nim będziemy mogli gładko przejść przez cały okres okołooperacyjny.

Jeśli potrzebujesz konsultacji specjalistycznej przed zabiegiem, odwiedź stronę https://medistore.com.pl/konsultacje-lekarskie i umów się na wizytę.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.