Alergia pokarmowa u dziecka – jak sobie z nią radzić?
4 min readWedług danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób cierpiących na różnego rodzaju alergie stale wzrasta. Co więcej, coraz częściej reakcji alergicznych doświadczają nawet dzieci. Wysypka pojawiająca się po truskawkach, brzydki rumieniec na skórze po spożyciu mleka czy duszący kaszel po nawet niewielkiej dawce czekolady z orzechami – to tylko niektóre przykłady reakcji alergicznych organizmu. Warto na temat alergii dowiedzieć się więcej, aby móc uwolnić swoją pociechę od jej nieprzyjemnych, a często nawet dręczących, objawów.
Czym jest alergia pokarmowa?
Aby skutecznie pokonać wroga, najpierw należy go wnikliwie poznać. Dlatego też o wyjaśnienie, czym właściwie jest alergia pokarmowa, poprosiliśmy specjalistę – dietetyka i promotora zdrowia – Bożenę Kropkę, autorkę książki „Sześć kroków wyjścia z alergii”.
Alergia oznacza nieprawidłową pracę systemu immunologicznego, który nie potrafi zwalczyć szkodliwych dla organizmu czynników, czyli właśnie alergenów. W przypadku alergii pokarmowej alergenem jest składnik diety. Alergia układu pokarmowego często bywa mylona z nietolerancją pokarmową, która wynika z braków enzymów trawiennych i nie ma nic wspólnego z układem odpornościowym.
Jakie są przyczyny alergii pokarmowej u dzieci?
Bardzo rzadko zdarza się, że do reakcji alergicznej dochodzi już po pierwszym kontakcie ze szkodliwym produktem. Najczęściej alergia ujawnia się po jakimś czasie, w którym poprzez wielokrotne przyjmowanie danego alergenu wykształca się nadwrażliwość systemu immunologicznego.
Do bezpośrednich przyczyn powstawania alergii należy spożywanie przez dziecko lub przez matkę karmiącą niemowlę, alergicznych produktów spożywczych. Alergie pokarmowe u dzieci najczęściej wywoływane są przez produkty pochodzenia zwierzęcego. Według listy, publikowanej m.in w książce autorstwa Bożeny Kropki „Pokonaj alergię”, do najczęstszych alergenów spożywczych zalicza się:
- mleko (uczulenie na mleko najczęściej mija z wiekiem),
- jajka (bardzo ciężko wyeliminować je z diety, ponieważ są składnikami wielu produktów),
- orzechy (nawet śladowa ilość orzeszków może wywołać silne reakcje alergiczne),
- ryby (nawet jej zapach, czy dotknięcie może wywołać zmiany alergiczne),
- zboża (ten rodzaj alergenu bardzo trudno jest zdiagnozować),
- owoce (najczęściej cytrusy i truskawki).
Jak rozpoznać alergię? Jakie są objawy alergii pokarmowej?
Bardzo trudno jest jednoznacznie rozpoznać alergię. Jednak istnieje szereg objawów alergii, które z dużą pewnością pozwalają określić, że mamy do czynienia właśnie z tego typu zaburzeniem pracy organizmu. Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej u dzieci są oczywiści objawy związane z przewodem pokarmowym – nudności, wymioty, biegunka, kolki, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha. Poza tym symptomem potwierdzającym reakcję alergiczną mogą być także zmiany skórne (wysypki, krostki, łuszczenie i zaczerwienienie się skóry, świąd, szczypanie, pieczenie, obrzęk) oraz zaburzenie dróg oddechowych (duszności, zaburzenia oddychania, katar, kaszel).
Reakcja alergiczna wygląda różnie. W najdrastyczniejszym przypadku może towarzyszyć jej znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a w rezultacie utrata świadomości oraz wstrząs anafilaktyczny. Podkreślamy jeszcze raz, rozpoznanie alergii wcale nie jest łatwe. Potrzebne są do tego rozmaite testy i bardzo szczegółowy wywiad lekarski. Jednak bacznie obserwując swoje dziecko, zwiększamy jego szansę na szybsze pozbycie się tej nieprzyjemnej choroby.
Dietetyka w walce z alergią pokarmową dzieci
Jeśli znamy już dokładną przyczynę powstawania alergii u naszego dziecka, musimy dany alergen bezzwłocznie wyeliminować z jego diety. Niestety nie wszystkich produktów łatwo jest się pozbyć z codziennego jadłospisu. Dlatego też kolejnym specjalistą, którego powinniśmy odwiedzić po wizycie u alergologa, jest dietetyk. Dietetyk pomoże nam ułożyć w taki sposób codzienne menu, aby nie tylko usunąć z niego całkowicie alergeny, ale także sprawić, że dieta ta będzie bogata w składniki odżywcze i wartościowa. Specjalista może udzielić nam kilku cennych wskazówek, które znacznie ułatwią nam nasze kulinarne zadania (na przykład taką, że zagotowane mleko znacznie słabiej uczula). Odpowiednio dobrana dieta powinna rekompensować wyeliminowanie pewnych produktów, być smaczna i różnorodna.
Dodatkowe informacje na temat naturalnych metod leczenia oraz diety dzieci z alergią pokarmową znajdziesz na stronie internetowej Dietetyki dla Rodziny: http://wydawnictworodzina.pl/gabinet.