Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Dlaczego należy uzupełniać braki w uzębieniu?

2 min read

Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem prawidłowego zgryzu w przypadku braków w uzębieniu. Brak zębów może wynikać z różnorodnych przyczyn, na przykład zbyt dużego uszkodzenia zęba, ekstrakcji czy utraty zęba w trakcie wypadków. Współczesna protetyka legionowo jest tak zaawansowana, że po wstawieniu uzupełnień nikt nie pozna, że one tam są.

Dlaczego należy uzupełniać braki w uzębieniu?

Wstawienie brakujących zębów jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania zębów. W przypadku gdy uzębienie nie zostanie uzupełnione, zęby mogą się przesuwać, a niektóre funkcje, na przykład gryzienie czy żucie, będą zaburzone. Brak zębów może powodować również problemy z wyraźnym mówieniem i skutkować problemami logopedycznymi. Uzupełnienia mogą być dokonane na wiele różnych sposobów i dopasowywane są do potrzeb pacjenta.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

protetykaUzupełnienia protetyczne najczęściej dzieli się na stałe i ruchome. Do tych pierwszych należą między innymi korony i mosty, zaś do ruchomych protezy. Wybór metody uzupełnienia uzależniony jest od potrzeb pacjenta. Na pierwszej wizycie stomatolog ustala potrzeby pacjenta, a także ocenia stan uzębienia. Często na tym etapie niezbędne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić dokładnie wygląd zębów także w ich niewidocznej części.

Jak wygląda wizyta?

Przebieg wizyty nie różni się za bardzo od standardowej wizyty u dentysty. Na pierwszej wizycie protetyk sprawdza stan uzębienia, a także przeprowadza z pacjentem wywiad i ustala jego oczekiwania. Jeżeli zdjęcie rentgenowskie nie było zrobione wcześniej, wówczas pacjent może być poproszony o jego zrobienie. Po analizie wszystkich czynników lekarz przedstawia pacjentowi możliwości i propozycje, razem z przybliżoną informacją o koszcie poszczególnych rozwiązań. Dzięki temu pacjent zna możliwości i może rozważyć różne warianty.

Zobacz również ᐅ  Zbadaj swój układ pokarmowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.