Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Badania endoskopowe – źródło informacji o naszym organizmie

3 min read

Endoskopia (inaczej też: wziernikowanie) to rodzaj badania pozwalający na obserwację wnętrza naszego organizmu, bez interwencji chirurgicznej. Do przeprowadzenia badania wykorzystywany jest endoskop – długa, elastyczna rurka posiadająca na jednym z końców kamerę pozwalającą na rejestrację obrazu. W czasie endoskopii możliwe jest również pobranie wycinków np. jelita do badań czy przeprowadzenie prostych zabiegów.

Rodzaje badań endoskopowych

Badania endoskopowe mogą być przeprowadzane dla różnych obszarów naszego ciała. W zależności od miejsca badania nadano im odpowiednie nazwy:

  • gastroskopia – jest to badanie pozwalające na sprawdzenie stanu górnego odcinka układu pokarmowego poprzez wprowadzenie sondy przez przełyk pacjenta. Dzięki gastroskopii można zbadać przełyk, żołądek oraz dwunastnicę;
  • kolonoskopia – pozwala na zbadanie dolnego odcinka układu pokarmowego jakim jest jelito grube. W tym wypadku sonda wprowadzana jest przez odbyt pacjenta;
  • kolposkopia – polegająca na użyciu sondy do badania pochwy oraz szyjki macicy;
  • cystoskopia – pozwala na ocenę stanu układu moczowego.

Do badań endoskopowych zaliczane są także artroskopia – polegająca na wziernikowaniu stawu kolanowego oraz laparoskopia, która pozwala na badanie obszaru jamy otrzewnej poprzez niewielkie nacięcie w brzuchu.

Nową metodą badania wnętrza naszego ciała jest również endosonografia, która pozwala na dokładne zobrazowanie ścian układu pokarmowego jak i otaczających go narządów. Metodę tą wykorzystuje się, gdy wynik badania jest niejednoznaczny lub, gdy pacjent cierpi na ból w okolicy jamy brzusznej o niewyjaśnionej etiologii. Stosowana jest również w przypadku chorób dróg żółciowych czy trzustki. Jest to bardzo czuła metoda, pozwalająca na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian w narządach.

Zobacz również ᐅ  Przepuklina - objawy, rodzaje i leczenie schorzenia

Endoskopię można wykonać w różnych ośrodkach medycznych – jednym  z nich jest Centrum Medyczne Damiana, które posiada w swojej ofercie szeroki wybór badań wykonywanych przez najlepszych specjalistów w tym również endosonografię. Więcej informacji na http://www.damian.pl/przychodnie/badania-endoskopowe.

Procedura endoskopii i jej plusy

Dokładna procedura badania zależy oczywiście od rodzaju wykonywanej endoskopii. W czasie badania może być zastosowana tzw. sedacja – czyli ogólne wyciszenie układu nerwowego przy użyciu leków, bez wyłączenia świadomości lub może być on przeprowadzony w  znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Endoskop wprowadzany jest do naszego organizmu przez naturalne otwory ciała. Podczas tego, mało inwazyjnego zabiegu, lekarz może pobrać fragment tkanki do analiz w laboratorium lub  przeprowadzić drobną operację jak np. usunięcie kamienia z dróg żółciowych.

Do największych plusów całej metody należy krótki czas hospitalizacji pacjenta lub kompletny jej brak. Po zabiegu nie pozostają również żadne blizny, a ryzyko w czasie całej procedury ograniczone jest do minimum. Badania endoskopowe są szybkim i bezpiecznym sposobem na zbadanie pewnych elementów naszego organizmu, pozwalając na dokładną diagnozę.

Endoskopia, a diagnostyka

EndoskopiaBadania endoskopowe pozwalają na wczesne wykrycie różnego rodzaju zmian jak np. zmiany nowotworowe. W czasie wziernikowania lekarz prowadzący badanie może pobrać próbkę tkanki z miejsca, które wydaje mu się nieprawidłowe. Następnie oddaje ją do dalszych badań w celu ustalenia czy jest to zmiana nowotworowa. W czasie endoskopii możliwe jest również przeprowadzanie procedur o charakterze leczniczym jak np. tamowanie krwawień z dolnego odcinka układu pokarmowego czy poszerzenie zwężeń jelitowych w czasie kolonoskopii. Badanie endoskopowe są niezastąpione w czasie ustalania przyczyn niepokojących objawów jak np. przewlekłe zapalenie żołądka czy niewyjaśnione krwawienie z któregoś odcinka układu pokarmowego.

Zobacz również ᐅ  Endometrioza - charakterystyka i rodzaje choroby

Badania endoskopowe przeprowadza się najczęściej w przypadku wystąpienia objawów, jednak warto wykonywać je również raz na jakiś czas w celu kontroli. Wcześnie wykryta choroba może być dużo łatwiej i szybciej wyleczona, a w przypadku nowotworów czas ma kluczowe znaczenie i takie  badanie może uratować nam życie.

1 thought on “Badania endoskopowe – źródło informacji o naszym organizmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.