Czym jest dieta antykolkowa i jak może wpłynąć na problemy trawienne niemowlęcia?
3 min readKolki to problem, który dotyka praktycznie wszystkich dzieci. Pojęcie diety antykolkowej stosowane jest zarówno do sposobu żywienia matki, jak i dziecka borykającego się z kolkami.
Poznanie możliwych przyczyn tej dziecięcej dolegliwości pozwoli rodzicom na skuteczniejsza walkę z bólami brzuszka występującymi u niemowlęcia. Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się kolek. Warto sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów trawiennych.
Jak walczyć z dziecięcą kolką? Kiedy wprowadzić diety antykolkową?
Nie każdy ból brzucha oznacza kolkę. Dlatego wprowadzenie diety antykolkowej powinno zostać skonsultowane z lekarzem, który po ocenie stanu zdrowia dziecka stwierdzi ewentualną konieczność zmiany diety mamy i maluszka. Kolkę można podejrzewać u dzieci, które często i nagle zaczynają płakać, podkurczając przy tym nóżki, a ich brzuszek jest mocno wzdęty. Jeśli maluszek uspokoi się po przytuleniu i ukołysaniu, to rodzice nie powinni mieć powodów do niepokoju. W innym wypadku warto zasięgnąć porady pediatry, który może zalecić zmianę sposobu żywienia dziecka. Przed wprowadzeniem diety antykolkowej można spróbować wprowadzić kilka profilaktycznych działań, które mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów trawiennych u dziecka lub złagodzić objawy kolki, która już pojawiła się u maluszka. Podczas karmienia dziecka warto obserwować, czy z piersi lub z butelki nie wypływa zbyt dużo mleka. Kolka pojawia się też, gdy dziecko zbyt łapczywie połyka pokarm. Po posiłku warto ponosić maluszka przez chwilę na rękach, by dziecku odbiło się po jedzeniu, co pozwoli na pozbycie się ewentualnego nadmiaru powietrza z brzuszka. Wskazany jest też masaż brzuszka i okłady z ciepłej pieluszki.
Dieta antykolkowa niemowlęcia, czyli jak z pomocą mleka pozbyć się problemu kolek
Gdy domowe sposoby nie przynoszą zamierzonych efektów, konieczne może okazać się wprowadzenie większych zmian. Dieta antykolkowa polega na eliminacji produktów mogących wpływać na problemy trawienne dziecka, a także na wprowadzeniu do codziennego menu niemowlęcia mleka modyfikowanego, które pomoże w walce z zaparciami, wzdęciami i kolkami. Mleko Humana Anticolic dostępne pod adresem http://humana-baby.pl/produkt/humana-anticolic-mleko-modyfikowane-w-proszku-przy-wzdeciach-zaparciach-i-kolkach-300g/ można być stosowane jako:
- Wyłączny składnik diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym ze względu na starannie dobrane składniki, które w pełni pokrywają zapotrzebowania żywieniowe niemowląt w pierwszych miesiącach ich życia.
- Uzupełnienie karmienia mieszanego. Rodzice po konsultacji z pediatrą mogą zamienić dotychczas stosowane mleko modyfikowane na mleko antykolkowe.
- Dodatkowy składnik w diecie dziecka w okresie częstego występowania kolek.
Celem diety antykolkowej, której podstawą jest specjalistyczne mleko modyfikowane, jest polepszenie pracy układu trawiennego. Jest to możliwe dzięki opatentowanej formule mleka, które jest lekkostrawne, zmniejsza nadmiar gazów i pomaga w likwidacji zaparć, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się kolki.