Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Co warto wiedzieć o refluksie?

3 min read

refluks żołądka

Refluks żołądka, nazywany zamiennie zgagą to nieprzyjemna dolegliwość, która w krajach rozwiniętych dotyka coraz to więcej osób. Często u jej podstaw leży nieprawidłowa dieta. Nieleczona ciężka postać choroby może doprowadzić do poważnych powikłań, ale nawet jeżeli zgaga zdarza się sporadycznie, można jej skutecznie zapobiegać – i zdecydowanie warto to robić. Co każdy z nas powinien wiedzieć o refluksie żołądkowo-przełykowym?


Refluks żołądka czym jest?

Choroba refluksowa towarzyszy już 20% populacji. Polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, co powoduje podrażnianie jego delikatnej błony śluzowej. Ma to związek z wieloma nieprzyjemnymi objawami – między innymi uczuciem pieczenia w przełyku (co powszechnie nazywane jest zgagą), bólami za mostkiem, nudnościami, odbijaniem oraz bólami gardła. Chorym na refluks może towarzyszyć też poranna chrypka oraz suchy świszczący kaszel, spowodowany tym, że kwaśna treść żołądka drażni oskrzela i struny głosowe. Do objawów alarmowych należy natomiast utrata masy ciała oraz krwotoki z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Co jej przyczyną tego schorzenia? Główną rolę odgrywa nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku, a dokładnie jego zbytnia relaksacja. Ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza jest zbyt niskie, aby zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej, więc przełamuje ona barierę antyrefluksową, przyczyniając się do uszkodzeń błony śluzowej. Jak temu zapobiec?


Leczenie i zapobieganie

Refluks żołądka to przewlekłe schorzenie, które wymaga modyfikacji stylu życia oraz przyjmowanie preparatów farmakologicznych. Warto też ustalić jego przyczynę – niekiedy niektóre leki mogą powodować rozluźnienie dolnego zwieracza, a tym samym występowanie zgagi i innych nieprzyjemnych objawów. Do częstych przyczyn takiego stanu należy też ciąża oraz otyłość, ponieważ te dwa czynniki powodują zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. Na występowanie objawów refluksu najczęściej jednak narażone są osoby, stosujące niewłaściwą dietę. Jakich zaleceń, więc warto się trzymać?

  • Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw oraz alkoholu i kawy
  • Spożywanie mniejszych porcji posiłków
  • Rezygnacja z palenia papierosów
  • Unormowanie masy ciała, w przypadku osób z nadwagą i otyłością
  • Unikanie obcisłych ubrań – szczególnie, takich co uciskają żołądek
  • Spożywanie kolacji przynajmniej 2-3 godziny przed snem
  • Unikanie przyjmowania pozycji leżącej oraz intensywnych ćwiczeń po posiłkach
Zobacz również ᐅ  Rak jelita grubego i objawy mu towarzyszące

Refluks żołądka leki

Duże znaczenie w przypadku choroby refluksowej żołądka ma leczenie farmakologiczne. Osoby chore najczęściej przyjmują leki hamujące wydzielanie kwasu solnego oraz prokinetyczne. Bardzo ważne jest jednak stosowanie preparatów, które osłaniają błonę śluzową przełyku, ponieważ zapobiegają one przed poważniejszymi konsekwencjami i dalszym rozwojem choroby. Skutecznie pomagają też zredukować nieprzyjemne objawy, takie jak zgaga.

Przykładem takiego leku może być Esoxx One, który zawiera w składzie kwas hialuronowy, tworzący barierę ochronną na powierzchni delikatnej śluzówki. Warto szukać w lekach takich składników jak siarczan chondroityny, który bierze udział w przyśpieszaniu procesu gojenia się błony śluzowej oraz działa przeciwzapalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.