Rak jelita grubego i objawy mu towarzyszące
3 min readKluczową sprawą w leczeniu nowotworów jest szybkie ich rozpoznanie, co znacząco polepsza rokowania pacjenta. Wczesne stadium choroby pozwala w zdecydowanej większości przypadków na całkowite wyleczenie poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej terapii leczniczej. Znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto słuchać swojego organizmu i w przypadku stwierdzenia nawet najmniejszych niepokojących objawów udać się do lekarza specjalisty. Chorobą o wysokim wskaźniku śmiertelności jest rak jelita grubego, w przypadku którego szybka diagnoza jest szczególnie istotna. Poniżej znajdują się najczęstsze objawy tego schorzenia, które możemy zaobserwować.
Krwawienie utajone oraz jawne
Symptom krwawienia utajonego widoczny w stolcu należy do najczęstszych objawów nowotworu jelita grubego, który zdarza się w 3/4 przypadkach zdiagnozowania choroby. W tym przypadku naszym zadaniem powinno być wykonywanie cyklicznych badań, w tym badań stolcu, gdyż stwierdzenie obecności krwi utajonej bez specjalistycznych narzędzi jest wielce utrudnione. Wczesna diagnoza znacząco poprawia rokowania. Zwracajmy także uwagę na rozregulowanie procesu codziennego wypróżniania bez ingerencji czynników mogących spowodować jego zaburzenie. Osobie chorej towarzyszy dyskomfort w postaci objawu niepełnego wypróżnienia, a także znacznie cieńszy z powodu możliwego guza w jelicie stolec.
Krwawienie jawne występuje jako symptom wystąpienia raka jelita grubego w połowie przypadków. Często objaw ten określa zaawansowane stadium choroby. Kontrolowanie masy naszego ciała powinno być dla nas istotną czynnością, gdyż gwałtowny jej spadek także uważa się za jeden z częstych symptomów wystąpienia choroby (objaw występuje w ponad 1/3 przypadków zachorowań na ten nowotwór). Szczególnie powinna nas niepokoić nagła utrata wagi bez jakiejkolwiek przyczyny.
Niedokrwistość i bóle brzucha
Symptom pojawiającej się niedokrwistości może być także oznaką rozwijającego się raka jelita grubego. Najczęściej ma to miejsce w przypadku wystąpienia nowotworu po prawej stronie jelita grubego. Nie trzeba zatem przekonywać, jak ważne jest wykonywanie badań kontrolnych (w tym bardzo ważne badanie krwi) mogących dzięki opinii specjalistów i pomocy zaawansowanego sprzętu stwierdzić możliwie jak najszybciej rozwijającą się chorobę.
Występujące często bóle brzucha są z reguły bagatelizowane, a ich przyczyny doszukujemy się w nieprawidłowym żywieniu, zatruciu pokarmowym itp. Dolegliwości bólowe pojawiające się po jego prawej stronie powinny jednak włączyć w naszym umyśle sygnał alarmowy, gdyż w ponad połowie przypadków zachorowań na nowotwór jelita grubego występuje ten rodzaj objawu. Przy zaawansowanym stadium choroby wyczuwalna może być obecność guza w jamie brzusznej. Jeżeli pojawiają się problemy z przyjmowaniem pokarmu (m.in. brak łaknienia lub wzdęcia) bez jakiejkolwiek racjonalnej przyczyny, wówczas może być to także symptom świadczący o zmianach nowotworowych w jelicie grubym. Celem stwierdzenia możliwości wystąpienia schorzenia wykonuje się kolonoskopię.
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym poprzez obserwację wnętrza jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika (kolonoskop) z kamerą stwierdzić możliwe stany chorobowe rozwijające się w końcowym odcinku jelita grubego. W przypadku podejrzenia wystąpienia nowotworu stosuje się kolonoskopię diagnostyczną (wskazaniem do jej przeprowadzenia jest z reguły podejrzenie cięższych schorzeń) oraz kolonoskopię terapeutyczną (podejrzenie wystąpienia zmian chorobowych mniej groźnych dla życia i zdrowia, usuwanie polipów oraz ciał obcych).
Witam, szukam informacji o przyczynach tego raka – jak się okazało, mój tato zachorował na tego nowotwora. Czytałam na tej stronie, że to czynniki genetyczne: http://www.biomedical.pl/choroby/nowotwory/rak-jelita-grubego-275.html – czy istnieją prócz tego jakieś inne przyczyny? Czy jeżeli oznacza to, że choroba jest genetyczne istnieje prawdopodobieństwo i że ja zachoruje? Jestem jeszcze młody ale chciałbym wiedzieć czy są tutaj jakieś powiązania. Tato ma właśnie robioną kolonoskopię. Miał w miarę szybko rozpoznaną chorobę więc chyba nie będzie aż tak źle ale sam już nie wiem, boje się odatkowo że mnie to dorwie ;( jakie są szanse? czy ma to związek z przekazywaniem choroby z pokolenia na pokolenie? dziadek był zdrowy. Pozdrawiam.