Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Miażdżyca mózgu najczęstszą przyczyną udaru mózgu

3 min read

Miażdżyca mózgu - najczęstsza przyczyna udaru
Miażdżyca mózgu – najczęstsza przyczyna udaru
Udar mózgu spowodowany jest w większości przypadków zwężeniem lub zamknięciem światła tętnic szyjnych, co jest charakterystycznym objawem miażdżycy mózgu. Niedokrwienie najważniejszego elementu układu nerwowego w organizmie powoduje bardzo poważne konsekwencje, co prowadzi w wielu przypadkach do śmierci chorego. Często udar spowodowany jest zakrzepem powstałym na blaszce miażdżycowej, po jego oderwaniu od ściany śródbłonka następuje jego wędrówka po całych krwiobiegu, aż w końcu w pewnym momencie dochodzi do zatoru w naczyniach doprowadzających krew do mózgu. Problemy z niedostatecznym przepływem krwi mogą być także spowodowane niskim ciśnieniem krwi, co prowadzi do dysfunkcji mózgu wskutek niedotlenienia. Sporadycznie miażdżyca mózgu spowodowana jest bardzo wysoką krzepliwością krwi, zapaleniem lub skurczem naczyń mózgowych. Współistniejącymi chorobami są natomiast nadmierna otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.

Najczęstsze objawy miażdżycy mózgu

Przy miażdżycy mózgu objawy pojawiają się i zanikają z reguły w sposób samoistny, a najczęściej są nimi utrata przytomności, bóle głowy, drgawki oraz wymioty, zdarzają się też problemy z mówieniem oraz prawidłowym widzeniem. Z reguły przy poważnym udarze mózgu dochodzi do niedowładu i zaburzenia czucia u osoby chorej. Pojawiają się także trudności przy połykaniu, niekontrolowane ruchy mimowolne, problemy z nietrzymaniem moczu oraz porażenie mięśni znajdujących się na twarzy. Celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia niedokrwistości mózgu przepisuje się takim osobom różnego rodzaju leki, w tym przede wszystkim kwas acetylosalicylowy.

Zobacz również ᐅ  Udar mózgu - przyczyny, objawy oraz pomoc osobie poszkodowanej

Hospitalizacja, profilaktyka i powrót do zdrowia

Przy miażdżycy mózgu niezbędna jest hospitalizacja chorego, gdyż stan udaru niesie za sobą ryzyko bezpośredniego zagrożenia dla życia. Badaniami mogącymi stwierdzić przyczynę ataku i stan pacjenta jest tomografia komputerowa głowy, USG tętnic szyjnych, echo serca oraz biochemia krwi.

Zarówno profilaktycznie jak i przy leczeniu stwierdzonej już miażdżycy mózgu kluczową rzeczą jest kontrolowanie ciśnienia krwi oraz jego przepływu pod kątem możliwych występujących zakrzepów czy też zwężenia naczyń. Wspomniany kwas acetylosalicylowy jest ważnym składnikiem profilaktyki oraz terapii leczniczej. Najczęściej przy udarze mózgu przyczyną okazje się zwężenie światła naczyń tętniczych szyjnych o kilkadziesiąt procent. Lekarz prowadzący na podstawie angiografii oraz USG tętnic szyjnych precyzyjnie określi podłoże zmian chorobowych.

Dzięki trafnej diagnozie pacjent będzie mógł być poddany interwencji chirurgicznej mającej na celu usunięcie blaszek miażdżycowych i tym samym przywrócenie drożności naczyniom krwionośnym. Przy leczeniu niezbędna jest rehabilitacja oraz plan aktywności ruchowej, dzięki czemu coraz mniej odczuwalny będzie efekt powikłań po udarze, jakimi są problemy z mówieniem i prawidłowym czuciem, niedowład itp. Prawidłowe podjęte działania pozwolą choremu powrócić w wielu przypadkach do pełnej sprawności.

Profilaktycznie, jak przy każdej miażdżycy i problemach ze zwężaniem się naczyń krwionośnych, powinniśmy zadbać o należycie skomponowaną dietę i aktywność fizyczną. Cenne jest także cykliczne badanie się oraz ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia papierosów, które zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.