Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Miażdżyca serca i jej objawy oraz leczenie

2 min read

Miażdżyca serca - przyczyny i leczenie niedokrwienia serca
Miażdżyca serca – przyczyny i leczenie niedokrwienia serca
Osoby starsze powyżej 45. roku są szczególnie narażone na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca, którą nazywa się miażdżycą serca. Powodem zachorowania jest przede wszystkim podwyższony poziom cholesterolu, nałogowe palenie papierosów, otyłość, nieodpowiednie żywienie z przewagą szybko spożywanych tłustych potraw oraz brak aktywności fizycznej oraz nagminny stres. Bezpośrednio do miażdżycy serca przyczynia się natomiast zwężenie światła tętnic wieńcowych, przez co prawidłowy przepływ krwi w kierunku mięśnia sercowego jest mocno ograniczony.

Objawy choroby niedokrwiennej serca

W przypadku miażdżycy serca objawy są uzależnione przede wszystkim od stadium samej choroby, stanu ogólnego pacjenta i jej intensywności. Najczęściej w pierwszej kolejności pojawiają się duszności, promieniujący w kierunku żuchwy oraz lewego barku ból za mostkiem, napływowe uczucie gorąca. Objawami są także arytmia serca, dławica piersiowa oraz przyspieszony rytm pracy serca. W konsekwencji miażdżyca serca może prowadzić do zawału serca, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia chorego.

Konieczne badania i postępowanie lecznicze

Celem postawienia odpowiedniej diagnozy stosuje się precyzyjne badania takie jak EKG przy dolegliwościach bólowych w klatce piersiowej pacjenta, SPECT (tomografia emisyjna fotonów), testy wysiłkowe, echo serca oraz koronarografia. Profilaktycznie nakazuje się kontrolowanie poziomu cholesterolu, cukrów oraz tłuszczu w składzie krwi. Ustalanie terapii leczniczej oprócz farmakoterapii wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia, w tym w głównej mierze nawyków żywieniowych. Dieta powinna wykluczyć produkty spożywcze z dużą zawartością cholesterolu i tłuste mięso.

Zobacz również ᐅ  Podstawowe badania kardiologiczne

Ważna jest także umiarkowana aktywność fizyczna, gdyż zbyt duży wysiłek może wywołać poważne dolegliwości bólowe. Zaleca się swobodne spacery i ćwiczenia wykonywane na lekkim obciążeniu, typowo rekreacyjne. Konieczne jest rzucenie palenia przez chorego oraz nawyk systematycznego wykonywania badań kontrolnych, w tym ciśnienia tętniczego krwi. Przy zaawansowanych stanach miażdżycy serca konieczna jest zazwyczaj interwencja chirurgiczna w postaci zastosowania bajpasów, laseroterapii oraz angioplastyki. W uzasadnionych i skrajnych przypadkach konieczny jest przeszczep mięśnia sercowego.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.