Przyczyny powstawania miażdżycy
3 min readCo roku miażdżyca zbiera śmiertelne żniwo praktycznie na całym świecie. Określana jest ona mianem choroby cywilizacyjnej, gdyż wraz z postępem ludzkości rozpoczęła się era schorzeń, które traktowane były w poprzednich okresach jako marginalne. Wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na miażdżycę ma wbrew pozorom wiele czynników, które w zdecydowanej większości zależą przede wszystkim od naszego postępowania. Przyczyną niezależną od nas jest natomiast uwarunkowanie genetyczne, gdzie dużą rolę odgrywa przeszłość chorobowa członków naszej rodziny, głównie ta związana z chorobami wieńcowymi. Większe ryzyko powstania miażdżycy obserwuje się także u osób spożywających tłuste posiłki, palących papierosy oraz przebywających w środowisku permanentnego stresu.
Statystyczna grupa największego ryzyka
Grupą szczególnego ryzyka podatną na rozwijanie się miażdżycy są przede wszystkim osoby starsze, czego dowodem jest fakt statystyczny, że problem tego schorzenia dotyczy populacji powyżej 40. roku życia. Dlatego przedstawiciele tej grupy powinni zwracać szczególną uwagę na okresowe badania profilaktyczne takie jak kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi czy też ciśnienia tętniczego krwi. Zalecana jest także rozwaga w nawykach żywieniowych – dieta codzienna powinna być bogata w witaminy, tłuszcze roślinne zawierające kwasy jedno- i wielonienasycone; racjonalnie należy także dawkować posiłki smażone, a wprowadzić do swojego menu dania gotowane oraz pieczone.
Dieta i jej wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób serca
Dieta ma szczególny wpływ na odpowiednią kontrolę masy ciała, a nadwaga jest najczęstszą z przyczyn rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Osoby z nadwagą mają bowiem podwyższone wartości cukru, cholesterolu, insuliny oraz trójglicerydów. Wysoki wskaźnik tych związków powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, co prowadzić może do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Zmiany miażdżycowe są lokalizowane najczęściej u osób ze stwierdzoną otyłością brzuszną. Nadmierna tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha sprzyja powstawaniu miażdżycy, dlatego tak ważne jest w przypadku otyłości wprowadzenie zbilansowanej odpowiednio diety oraz wykonywanie aktywności ruchowej.
Najczęstsze przyczyny powstawania miażdżycy
Zbyt wysoki wskaźnik tak zwanego złego cholesterolu LDL we krwi to kolejna przyczyna powstania miażdżycy w tętnicach. Podwyższone wartości tego cholesterolu powoduje spożywanie tłustego i niereguralnego jedzenia oraz brak witamin i tłuszczy roślinnych w diecie (podstawą posiłków są tłuszcze zwierzęce). Nadciśnienie tętnicze to często towarzyszący miażdżycy objaw. Celem zmniejszenia poziomu stężenia cholesterolu LDL w krwiobiegu jest zastosowanie diety.
Nałogowi oraz bierni palacze stanowią także dość pokaźną grupę ryzyka. Szacuje się, że w przypadku osób palących stwierdza się znacznie wyższą śmiertelność na choroby wieńcowe niż w przypadku niepalących. Korzystanie z papierosów w sposób cykliczny zwiększa ryzyko zawału serca, następuje proces kurczenia naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, pojawiają się zakrzepy, rytm bicia serca jest przyspieszony, a zmianie ulega także skład samej krwi. Zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę stwierdza się także u osób spożywających alkohol w dużych ilościach, a także tych cierpiących na cukrzycę.
Osoby przebywające w środowisku permanentnego stresu są także narażone szczególnie na wystąpienie zmian miażdżycowych. Stres w nadmiernych dawkach negatywnie oddziałuje na nasz organizm, wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób serca, powoduje także niepokojące zmiany w układzie nerwowym obniżając jego funkcjonalność.
Bardzo skuteczny tekst, polecam ludziom
Co za bzdury !!!!!!!
Każdy MĄDRY kardiolog czy tez dietetyk wie, że przyczyną miażdżycy nie jest cholesterol !!!!
Poza tym nie ma „złego” i „dobrego” cholesterolu.
Bo cholesterol jest jeden !!!!
Są natomiast dwa różne rodzaje jego nośników w organizmie.
Potem ludzie czytają te brednie i wierzą w to, że cholesterol jest zły 🙁
Szkoda słów….
Lepiej skupcie się na wapniu i homocysteinie, które są dużo większym problemem przy miażdżycy.
No i mądrze napisano, że palenie tytoniu, stres i otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Ale nie cholesterol…