Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Zbadaj swój układ pokarmowy

2 min read

Przy problemach ze strony układu pokarmowego warto przeprowadzić dokładne badania, by postawić właściwą diagnozę. Niekiedy objawy wielu poważnych chorób przewodu pokarmowego mogą być mało charakterystyczne. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze ich rozpoznanie.

Profilaktyka chorób jelita grubego

Najczęstszym nowotworem przewodu pokarmowego jest rak jelita grubego.

Jeśli pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka lub też obserwuje u siebie pewne nieprawidłowości, powinien zgłosić się do gastrologa.

Pakiet badań dotyczących wczesnego wykrywania chorób jelita grubego obejmuje badanie markerów CEA i CA 19-9, oraz morfologię krwi z rozmazem oraz poziom stężenia żelaza we krwi.

Konieczne jest też wykonanie kolonoskopii – wziernikowania całego jelita grubego ( badanie można wykonać także w krótkim dożylnym znieczuleniu). Badanie to umożliwia także pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

badanie układu pokarmowegoInny pakiet oferuje zamiast kolonoskopii endoskopię kapsułkową – zamiast wprowadzania kolonoskopu, pacjent połyka jednorazową kapsułkę wyposażoną w 2 kamery, z których obraz jest rejestrowany na noszonym w trakcie badania zewnętrznym rejestratorze – podobnie jak w badaniu holter. To badanie jest zdecydowanie lepiej tolerowane przez pacjentów.

Profilaktyka chorób jelita cienkiego

W badaniu jelita cienkiego stosuje się endoskopię kapsułkową . W jednorazowej kapsułce znajduje się zminiaturyzowana kamera . Chory połyka kapsułkę , po czym zgłasza się po 8 godzinach do lekarza – zewnętrzny rejestrator zapisuje obraz całego jelita cienkiego.

Zobacz również ᐅ  Co warto wiedzieć o refluksie?

Endoskopia kapsułkowa jest najdoskonalszą metoda badania jelita cienkiego.

Gastroskopia – choroba wrzodowa

W przypadku podejrzenia choroby wrzodowej pakiet badań pozwoli postawić właściwą, wczesną diagnozę bądź wykluczyć chorobę. Pakiet może obejmować, oprócz dwóch wizyt u gastrologa, USG jamy brzusznej oraz gastroskopię z testem ureazowym. Gastroskopia polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy poprzez wprowadzony wziernik . Jednocześnie pobierane są wycinki do badania histopatologicznego oraz wykonywany jest test ureazowy stwierdzający obecność (lub brak) Helicobacter pylori – bakterii będącej przyczyną powstawania wrzodów żołądka

Endoskopia

Ten pakiet to zespół badań obejmujących przełyk, żołądek, dwunastnicę oraz jelito grube. Pakiet obejmuje badania markerów i badania morfologii krwi z rozmazem, ze sprawdzeniem poziomu żelaza. Poza tym wykonuje się gastroskopię z testem ureazowym oraz kolonoskopię (te dwa badania ze znieczuleniem lub bez). Wszystko w jednym miejscu i w krótkim czasie.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MULTIMED w Warszawie oferuje pełny pakiet badań przewodu pokarmowego.

Dla pacjenta pakiety badań tematycznych to ogromne ułatwienie: oszczędność czasu i wygoda, bo badania wykonywane są w jednym miejscu, pod kierunkiem jednego specjalisty, który stawia diagnozę i ustala terapię. Pacjent czuje się otoczony profesjonalną opieką i dbałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.