Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Porady alergiczne na alsos.pl

2 min read

Co wywołuje alergię pokarmową? W dzisiejszym świecie może to być wszystko. Multum zanieczyszczeń, z jakimi stykamy się każdego dnia, poważnie nadwątla siły układu odpornościowego, co może doprowadzić do alergii, w tym także bardzo dokuczliwych alergii pokarmowych.

Jak działa alergia?

Każdy kęs pokarmu jest traktowany przez organizm jako ciało obce, ale nie każdy powoduje objawy alergii. Ta ostatnia powstaje tylko wtedy, kiedy z jakiegoś powodu układ immunologiczny rozpozna pojedyncze składniki jako szczególnie szkodliwe, kiedy takimi nie są. Alergia może powodować wystąpienie nieswoistych mechanizmów obronnych organizmu: wymiotów, biegunki, stanu zapalnego, opuchlizny aż po szok anafilaktyczny.

Porady alergiczneAlergia pokarmowa jest – mówiąc w pewnym uproszczeniu – dzieckiem zanieczyszczenia. Duża ilość substancji szkodliwych w jedzeniu, w powietrzu i brak możliwości wytworzenia prawidłowych mechanizmów obronnych powoduje, że organizm źle rozpoznaje substancje w zakresie swój-obcy i groźny-nieszkodliwy. Stąd właśnie alergia: gdybyśmy żyli w czystym środowisku, alergie pokarmowe występowałyby tak sporadycznie, że nie byłoby nawet tematu do rozmowy, jednak zniszczenia środowiska uczyniły z nich temat numer jeden dla wielu osób.

Co powoduje objawy alergii?

Alergia pokarmowa na przykład na gluten nie powstaje od glutenu. Mechanizm wytwarzania nadwrażliwości jest bardziej złożony, natomiast faktem jest, że objawy pojawiają się w odpowiedzi na pojawienie się w przewodzie pokarmowym konkretnej substancji. Akurat gluten, który podaliśmy jako przykład, jest jednym z częstych, ale przede wszystkim bardzo dokuczliwych czynników alergennych. Objawy uczuleniowe mogą pojawiać się z różną siłą i z różnym opóźnieniem w zależności od wielu czynników, jednak zasadniczo nawet śladowe ilości mogą powodować silne objawy u niektórych osób. Należy jednak pamiętać, że czynnik, który pośrednio doprowadził do upośledzenia funkcji obronnych organizmu objawów uczuleniowych nie powoduje – jego działanie sprowadza się do uwrażliwienia na nieszkodliwe substancje przez oddziaływanie pośrednie. Uczulenie na gluten nie powstaje więc od samego glutenu, natomiast objawy uczulenia – tak.

Zobacz również ᐅ  Jak zatrzymać marsz alergiczny?

Alergia pokarmowa – porady na alsos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.