Żylaki po ciąży – jak je usunąć i przeciwdziałać powstawaniu nowych?
3 min readCiąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety, bowiem przygotowuje się ona do nowej roli matki. W jej brzuchu dojrzewa małe dziecko, które po przyjściu na świat niewątpliwie przewróci świat młodych rodziców do góry nogami. Niemniej, okres ciąży jest też czasem, w którym ciało kobiety wyraźnie się zmienia. Wiele młodych matek narzeka na to, że po ciąży pozostało im na nogach wiele żylaków. Jak sobie z nimi poradzić?
Czym są żylaki?
Żylaki kończyn dolnych to częste schorzenie u kobiet i mężczyzn. W przypadku pań rzeczywiście przyczyną ich powstawania może być ciąża. Są one widocznymi, obrzękniętymi, wężykowatymi żyłami, które powiększają się wraz z upływem czasu, powodując dolegliwości bólowe, albo po prostu problemy natury estetycznej. U kobiet ciężarnych bardzo często żylaki ujawniają się wraz z rozwojem ciąży.
Poza tym, żylakom w ciąży sprzyjają zmiany hormonalne, powodujące rozluźnianiem się i poszerzaniem naczyń krwionośnych. Co więcej, u kobiet w ciąży w organizmie jest większa ilość krwi, jaka krąży w krwiobiegu, co zdecydowanie mocniej obciąża ściany żył.
Leczenie i profilaktyka żylaków
Jeśli po ciąży pozostały nam na nogach nieestetyczne żylaki, rozległe i bolesne, mogą wymagać leczenia operacyjnego, ale można je przeprowadzić dopiero po urodzeniu dziecka i po okresie połogu. Najlepiej odczekać też okres karmienia piersią.
Wiemy już, jak leczyć żylaki powstałe na nogach po ciąży, ale lekarze twierdzą, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Z podobnym przypadkiem mamy do czynienia w odniesieniu do żylaków. Już na etapie ciąży kobieta powinna zadbać, aby jej nogi pozostały bez skazy, pomimo obciążenia nóg dodatkowymi kilogramami w każdym kolejnym miesiącu. Można przeciwdziałać powstawaniu żylaków wykorzystując do tego celu specjalne żele i kremy, np. żel VITAGEL (producent – polska firma Aflofarm), AESCIN (producent Teva) czy np. Venescin (producent Herbapol Wrocław). Żele te zawierają substancje aktywne (wyciąg z kasztanowca czy trokserutynę), działające wspomagająco w zapobieganiu powstawaniu żylaków i w nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. Likwiduje obrzęki i ból nóg spowodowany długotrwałym staniem. Przed użyciem żelu warto zaczerpnąć opinii na jego temat u swojego lekarza położnika, prowadzącego ciążę.
Pamiętajcie, że żaden z tych żeli nie ma specjalnych wskazań dla kobiet w ciąży czy też karmiących, dlatego warto zasięgać porady i kierować się zdrowym rozsądkiem.
Współredakcja: i-Apteka.pl