Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Żylaki po ciąży – jak je usunąć i przeciwdziałać powstawaniu nowych?

3 min read

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety, bowiem przygotowuje się ona do nowej roli matki. W jej brzuchu dojrzewa małe dziecko, które po przyjściu na świat niewątpliwie przewróci świat młodych rodziców do góry nogami. Niemniej, okres ciąży jest też czasem, w którym ciało kobiety wyraźnie się zmienia. Wiele młodych matek narzeka na to, że po ciąży pozostało im na nogach wiele żylaków. Jak sobie z nimi poradzić?

Czym są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to częste schorzenie u kobiet i mężczyzn. W przypadku pań rzeczywiście przyczyną ich powstawania może być ciąża. Są one widocznymi, obrzękniętymi, wężykowatymi żyłami, które powiększają się wraz z upływem czasu, powodując dolegliwości bólowe, albo po prostu problemy natury estetycznej. U kobiet ciężarnych bardzo często żylaki ujawniają się wraz z rozwojem ciąży.

Żylaki po ciąży
Żylaki po ciąży
Przyczyną ich powstawania akurat w trakcie ciąży związany jest z przybieraniem kobiety na wadze. Często też kobiety mało aktywne fizycznie, które ciążę spędzają przed telewizorem lub ekranem komputera, mają żylaki. Ruch to jeden ze sposobów przeciwdziałania żylakom kończyn dolnych.

Poza tym, żylakom w ciąży sprzyjają zmiany hormonalne, powodujące rozluźnianiem się i poszerzaniem naczyń krwionośnych. Co więcej, u kobiet w ciąży w organizmie jest większa ilość krwi, jaka krąży w krwiobiegu, co zdecydowanie mocniej obciąża ściany żył.

Leczenie i profilaktyka żylaków

Jeśli po ciąży pozostały nam na nogach nieestetyczne żylaki, rozległe i bolesne, mogą wymagać leczenia operacyjnego, ale można je przeprowadzić dopiero po urodzeniu dziecka i po okresie połogu. Najlepiej odczekać też okres karmienia piersią.

Zobacz również ᐅ  Porady alergiczne na alsos.pl

Wiemy już, jak leczyć żylaki powstałe na nogach po ciąży, ale lekarze twierdzą, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Z podobnym przypadkiem mamy do czynienia w odniesieniu do żylaków. Już na etapie ciąży kobieta powinna zadbać, aby jej nogi pozostały bez skazy, pomimo obciążenia nóg dodatkowymi kilogramami w każdym kolejnym miesiącu. Można przeciwdziałać powstawaniu żylaków wykorzystując do tego celu specjalne żele i kremy, np. żel VITAGEL (producent – polska firma Aflofarm), AESCIN (producent Teva) czy np. Venescin (producent Herbapol Wrocław). Żele te zawierają substancje aktywne (wyciąg z kasztanowca czy trokserutynę), działające wspomagająco w zapobieganiu powstawaniu żylaków i w nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. Likwiduje obrzęki i ból nóg spowodowany długotrwałym staniem. Przed użyciem żelu warto zaczerpnąć opinii na jego temat u swojego lekarza położnika, prowadzącego ciążę.

Pamiętajcie, że żaden z tych żeli nie ma specjalnych wskazań dla kobiet w ciąży czy też karmiących, dlatego warto zasięgać porady i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Współredakcja: i-Apteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.