Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa
2 min readSkolioza najczęściej pojawia się w młodym wieku i jest dosyć charakterystycznym skrzywieniem kręgosłupa, którego nie sposób pomylić z jakimś innym.
Cierpi na nią 2% społeczeństwa, na szczęście w Polsce panuje spora świadomość na jej temat, a badania lekarskie i kontrole w szkole, pozwalają na szybkie zauważenie problemu.Skolioza, nazywa jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, ale kręgosłup w rzeczywistości jest skrzywiony w trzech płaszczyznach i wygięcie przypomina kształtem literę S.
Przyczyny skoliozy
Aż 85% przypadków skoliozy pojawia się z niewiadomych przyczyn, jest to skolioza idiopatyczna. Wielu lekarzy przypuszcza, że jest ona uwarunkowana genetycznie i w celu potwierdzenia tej tezy prowadzone są badania na bliźniętach mających problem ze skoliozą. Wśród przyczyn skoliozy pojawia się zbyt szybko wzrost, różnice w długości nóg, problemy ze słabymi mięśniami, przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji przez dziecko oraz spanie za zbyt miękkim materacu. U dorosłych z kolei pojawia się ona przy pogłębianiu się zwyrodnień stawów.
Powikłania skoliozy
Wiele osób myśli, że boczne skrzywienie kręgosłupa jest jedynie problemem kosmetycznym, ale nieleczona skolioza ciągnie za sobą poważne powikłania. Zmniejsza ona wydolność fizyczną, powoduje zaburzenia neurologiczne, zniekształca klatkę piersiową, a w efekcie może dojść do niewydolności układy krążenia oraz układu oddechowego. Przy głębokiej skoliozie często dochodzi do obumarcia jednego płuca. Nie można jej ignorować i jak najwcześniej należy podjąć niezbędne do poprawy stanu zdrowia pacjenta kroki.
Operacja czy rehabilitacja?
Skierowanie na operację jest wykorzystywane zazwyczaj w sytuacji, kiedy kąt skrzywienia wynosi ponad 40 stopni. Operacja skoliozy polega na usztywnieniu kręgosłupa, więc pacjent nigdy nie będzie w stu procentach sprawny. W przyszłości mogą pojawiać się trudności w wykonywaniu niektórych ruchów i bóle związane ze zbyt sztywnym kręgosłupem, który staje się bardziej narażony na urazy.
Kiedy to tylko możliwe stosuje się więc rehabilitację, która daje dobre wyniki. W zajęciach terapeutycznych stosuje się różne przyrządy, takie jak woreczki i piłki gimnastyczne, a także drabinki gimnastyczne Juventas. Szczególnie te ostatnie są polecane, ponieważ kształtują prawidłową postawę ciała, a ćwiczenia na drabinkach są doskonałym środkiem zapobiegającym powstawaniu skoliozy.
Zapobieganie skoliozie nie zawsze jest możliwe, ale zawsze warto dbać o odpowiednią pozycję dziecka. Chociaż gimnastyka korekcyjna jest długa, to jej efekty pozwalają uniknąć bolesnej operacji.