Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Haluksy, uciążliwe schorzenie stóp

2 min read

Haluksy to inaczej „koślawy paluch”. To choroba zwyrodnieniowa, która polega na zniekształceniu stopy. Co powoduje haluksy? Przede wszystkim nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, a także praca stojąca. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jak sobie radzić z tą chorobą.

Haluksy posiadają najczęściej kobiety, a wszystko za sprawą zbyt wysokich obcasów. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, gdzie w bucie znajduje się zwężenie, a tym samym powoduje to ucisk i deformację palców. Pacjenci zwykle zwlekają z wizytą u lekarza, a jeśli stan taki potęguje się, to może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian chorobowych. Jednak w początkowym stadium tej choroby możliwe jest leczenie haluksów, a przede wszystkim zapobieganie ich dalszemu rozwojowi poprzez noszenie wygodnego obuwia, ćwiczenie palców stopy, zrezygnowanie z wysokich obcasów, ćwiczenia fizyczne, a także utrzymanie szczupłej sylwetki.

Jak wyleczyć haluksy?

Przede wszystkim idź do lekarza, który obejrzy twoje stopy i zaproponuje leczenie: gimnastykę lub wkładki ortopedyczne. Najczęściej lekarze zalecają:

  • plastry oraz żelowe osłony na haluksy – często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, które zapobiegają bólom i chronią; skutecznym plastrem, a właściwie poduszką jest opaska uciskowa Gehwol, która przynosi ulgę w problemach ze stopami. Posiadają one właściwości: antybakteryjne, nietoksyczne, a ponadto są hipoalergiczne. Taka poduszka jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku.
  • kliny międzypalcowe, separatory, które przywracają palcom stóp właściwe ustawienie, a dodatkowo zmniejszają tarcie i ból stopy,
  • silikonowe wkładki, które przeznaczone są szczególnie dla kobiet z płaskostopiem i haluksami; dzięki temu sklepienie stopy jest uniesione do góry.
Zobacz również ᐅ  Bóle reumatyczne - jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość?

Ćwiczenia na haluksy

halluksyHaluksy często spowodowane są płaskostopiem. Zatem aby pozbyć się koślawych palców należy wykonywać ćwiczenia na płaskostopie. Ćwiczenia na płaskostopie to np. chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp kawałków materiału lub zwijanie ich. Inne ćwiczenia to: chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, chwytanie woreczków z grochem, turlanie stopą piłeczek, czy stawanie na przemian na palcach i piętach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.