Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Życie bez ograniczeń, czyli sprawdzone sposoby na zdrowe stawy

3 min read

staw kolanowySprawne stawy to gwarancja komfortu życia, jednak problemy z nimi miewają coraz młodsi ludzie. Jak zadbać o swoje stawy, by nie doskwierał nam ból, a nasza sprawność ruchowa była zadowalająca na długie lata życia?

Dolegliwości stawów to bardzo popularny problem współczesności. Bóle i schorzenia  powstają najczęściej w wyniku uszkodzeń chrząstki stawowej, której tkanka chroni powierzchnię główki kości przed ocieraniem i amortyzuje ruch.  Istnieje kilka sposobów na utrzymanie sprawności stawów, zastosowanie się do wskazówek i poniższych rad, pozwoli na utrzymanie stawów w dobrej kondycji.

WŁAŚCIWA DIETA

Odpowiednio zbilansowana dieta, oparta na zdrowych i nieprzetworzonych produktach jest pożądana i korzystna dla całego organizmu. Jednak aby zadbać o zdrowe stawy, należy zwrócić uwagę na to, by dieta zawierała przede wszystkim białko. To ono buduje nowe tkanki i struktury mięśniowe, w tym także chrząstkę stawową. W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim białka pełnowartościowe, czyli pochodzenia odzwierzęcego. Chudy nabiał – mleko, twaróg, maślanka czy kefir będzie odpowiednim źródłem białka oraz wapna. Białko zawarte jest także w produktach mięsnych i rybach. Należy pamiętać, by wybierać mięso chude – drób, cielęcina,  niekorzystnie działający tłuszcz np. z wieprzowiny czy wołowiny w dużych ilościach jest niewskazany.  Swój jadłospis należy poszerzyć o drogocenne ryby – łosoś, dorsz, śledzie czy makrela są rekomendowane jako źródło nie tylko białka, ale i witaminy D i kwasów Omega.

Zobacz również ᐅ  Kiedy ból mięśni wymaga konsultacji z lekarzem?

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Sport i regularny ruch jest wskazany dla osób w każdym wieku. Aktywność fizyczna znacznie odciąża mięśnie kręgosłupa i stawy, zwiększa objętość tkanki chrzęstnej, przez co poprawia ukrwienie i dotlenienie stawów. Pacjenci skarżący się niegdyś na dyskomfort spowodowany bólem stawów, po regularnych ćwiczeniach fizycznych jednogłośnie stwierdzają, że bóle są mniej odczuwalne, a samopoczucie i kondycja uległy znacznemu poprawieniu. Osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości stawowe, powinny każdy pomysł ćwiczeń fizycznych skonsultować ze swoim lekarzem.

WŁAŚCIWA WAGA – KLUCZEM SUKCESU

Otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób zwyrodnieniowych stawów biodrowych, kolanowych. Istnieje wyraźna zależność między wagą i kondycją stawów. Właściwa waga nie powoduje obciążenia kości, zapewnia odpowiednie i nieprzeciążone funkcjonowanie stawów. Dlatego tak pożądana jest dla zdrowia stawów, wspomniana powyżej,  aktywność fizyczna i uprawienie sportu.

SUPLEMENTACJA

Zażywanie suplementów diety, które powodują wymierne efekty są jak najbardziej pożądane przy dbaniu o zdrowe stawy. Suplementy te powinny zawierać w swoim składzie glukozaminę – składnik łagodzący bóle stawowe i wspomagający ich sprawność. Glukozamina jest składnikiem budulcowym związków, które występują w chrząstce stawowej.

Jeżeli nurtują Cię pytania dotyczące zdrowia stawów, wejdź na portal medyczny www.sanitera.pl. Portal ten służy do wymiany informacji medycznych i zdrowotnych. Znajdziesz tam porady zdrowotne i sposoby na zachowanie sprawności stawów. Oprócz tego możesz wejść na forum medyczne i podzielić się swoim doświadczeniem z innymi użytkownikami. Do Sanitera.pl możesz zaprosić również swoich znajomych i wymieniać się z nimi zgromadzonymi informacjami.

Zobacz również ᐅ  Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Odwiedź uzdrowisko w górach

Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej osavi.com, na której znajdziecie szeroki wybór wysokiej jakości suplementów diety.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.