Czym są markery nowotworowe?
2 min readCzym właściwie jest rak?
Pod pojęciem rak czy nowotwór należy rozumieć nieprawidłową tkankę, która rozrasta się w organizmie w sposób nieplanowany i nieskoordynowany z pozostałymi tkankami. Czasem rak rozwija się całymi latami i trudno na tym etapie zauważyć, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego. Zmiany towarzyszące nowotworom są nieswoiste i nie można ich powiązać w sposób jednoznaczny właśnie z nimi. Zalicza się bowiem do nich gwałtowną utratę masy ciała, bóle w różnej lokalizacji, gorączkę, ogólne osłabienie organizmu, występowanie obrzęków i zażółcenia skóry, krwawienia czy gromadzenie się wody w jamach ciała. W przypadku nowotworów atakujących konkretne układy ustrojowe, objawy rozwijającego się raka mogą być zupełnie inne.
Jak najszybsze rozpoznanie nowotworu
Lekarze są zgodni co do tego, że szybka diagnoza pacjenta onkologicznego pozwala w większości przypadków na jego pełne wyleczenie. Sama terapia nie musi być w takim przypadku bardzo inwazyjna i daje szansę na powrót do pełni zdrowia.
Jednym ze sposobów szybkiej diagnozy nowotworów jest badanie markerów nowotworowych. Pod pojęciem tym należy rozumieć wszelkie substancje, których obecność lub stężenie pozostaje w ścisłym związku z rozwojem nowotworu w organizmie człowieka.
Markery nowotworowe produkowane są przez komórki raka i wydzielane do płynów ustrojowych. Mogą one być wykrywane w badaniach histologicznych. Najczęściej wykorzystywane są przy tym markery krążące we krwi. Markery nowotworowe można podzielić na kilka grup:
- antygeny łożyskowe,
- antygeny płodowe i zarodkowe,
- antygeny swoiste dla proliferujących komórek nowotworowych,
- antygeny apoptozy i obumierania komórkowego,
- hormony polipeptydowe wytwarzane ekotopowo przez nowotwory,
- inne substancje wydzielane przez komórki nowotworowe.
Regularne, zgodne ze wskazaniami onkologa badanie markerów nowotworowych pozwala wykryć, czy proces choroby nowotworowej został zahamowany, a markery wróciły do normy, czy też cały czas się rozwija. Jeśli nastąpi nagły wzrost markera w osoczu po leczeniu radykalnym, jest to sygnał wznowienia procesu nowotworowego. W przypadku niewielkich wzrostów najczęściej oznacza to wystąpienie chorób zapalnych u pacjenta.