Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Skuteczne leki na cukrzycę

2 min read

syringe-1884784_1920Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale jej objawy można skutecznie zminimalizować za pomocą leków. Ich stosowanie jest konieczne, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.

Jak wygląda leczenie cukrzycy?

Leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na normowaniu poziomu cukru we krwi oraz zapobieganiu powikłaniom. Jednym z najczęściej stosowanych leków są pochodne sulfonylomocznika. Pozwala on skutecznie wyrównać cukrzycę poprzez pobudzanie komórek trzustki do wydzielania insuliny. Lek ten działa również na komórki tłuszczowe, mięśniowe i wątrobowe.

Oprócz leczenia za pomocą pochodnych sulfonylomocznika stosuje się również leczenie z zastosowaniem metforminy. Jej zadaniem jest zmniejszenie wchłaniania jelitowego glukozy. Lek ten obniża zarówno podstawowe, jak i poposiłkowe stężenie glukozy we krwi, a do tego obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Preparaty zawierające chlorowodorek metforminy są często stosowane równocześnie z pochodnymi sulfonylomocznika. Do leczenia często włączana jest również akarboza, która spowalnia trawienie węglowodanów prostych i zmniejsza stężenie glukozy we krwi.

W przypadku, gdy stosowanie wspomnianych leków nie przynosi oczekiwanych efektów, lekarz może przepisać choremu leki inkretynowe. Są to syntetyczne hormony, które sprawiają, że komórki trzustki produkują więcej insuliny, a wątroba wytwarza mniej własnej glukozy. Ponadto wpływają one na mechanizm sytości, poprawiają sprawność śródbłonka i obniżają ciśnienie tętnicze.

Rodzaj przepisanych leków zależy od typu cukrzycy oraz stopnia zaawansowania choroby. Leczenie może być prowadzone za pomocą jednego lub kilku leków, a jeśli są one nieskuteczne, konieczne jest wdrożenie leczenia za pomocą insuliny.

Zobacz również ᐅ  Woda zjonizowana i jej wpływ na choroby tarczycy

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków na cukrzycę?

Pochodne sulfonylomocznika nie mogą być stosowane u osób, u których rozpoznano:

  • cukrzycę ciężarnych,
  • cukrzycę typu 1,
  • kwasicę ketonową,
  • ciężką niewydolność nerek i wątroby,
  • śpiączkę cukrzycową.

Leki te nie są zalecane osobom z nadwrażliwością na pochodne sulfonylomocznika oraz u chorych z pierwotną nieskutecznością pochodnych sulfonylomocznika. Podobne przeciwwskazania ma metformina, której nie można podawać także w okresie pooperacyjnym lub w przypadku uzależnienia od alkoholu.

Akarboza nie powinna być stosowana u osób z przewlekłymi chorobami jelit, zaburzeniami wchłaniania i trawienia. Przeciwwskazaniem jest również okres ciąży i karmienia piersią. Preparatów zawierających akarbozę nie podaje się dzieciom i młodzieży do 18-tego roku życia.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.