Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Nietolerancja fruktozy, czyli na bakier z owocami

3 min read

Problem nietolerancji pokarmowych zaczyna dotykać coraz większej liczby osób. Wśród najczęstszych dolegliwości pojawiają się te związane z nietolerancją glutenu czy laktozy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje również taka przypadłość, która polega na nietolerancji fruktozy. Czy objawy są podobne? Jak ją zdiagnozować, a przede wszystkim – jak leczyć?

Na wstępie należy poznać budowę i właściwości samego czynnika sprawczego, czyli właśnie fruktozy. Jest to związek chemiczny, cukier prosty, potocznie nazywany również cukrem owocowym. Wynika to z faktu, że występuje on naturalnie w owocach i miodzie. Istotną cechą fruktozy jest fakt, że wchłania się do krwi wolniej niż glukoza. Co ciekawe, spożywanie tego cukru nie wypływa na rozwój próchnicy, dlatego częste spożywanie owoców, nawet bardzo słodkich, nie powoduje problemów z zębami.

Kolejną kwestią jest same schorzenie. Ważnym jest, nie mylić nietolerancji fruktozy z fruktozemią, czyli wrodzoną nietolerancją, wynikającą z upośledzonym metabolizowaniem tego składnika, spowodowanym brakiem odpowiedniego enzymu. Podobna sytuacja jest w przypadku nietolerancji składników mleka, kiedy występuje brak enzymu laktazy, umożliwiającego rozkład laktozy. Nietolerancja fruktozy, polega w skrócie na problemach wchłaniania w jelicie cienkim. Słabo zmetabolizowana fruktoza przechodzi więc do jelita grubego, gdzie obecne tam bakterie jelitowe wpływają na jej fermentacje, skutkując uporczywymi objawami. Wśród ich najczęściej wymienia się wzdęcia i biegunki, a także bóle brzucha czy nawracające nudności. Pojawiają się one niemal od razu po spożyciu produktów bogatych we fruktozę.

Zobacz również ᐅ  Porady alergiczne na alsos.pl

owoceJak jednak upewnić się na sto procent, że mamy do czynienia z nietolerancją? Jeżeli uporczywe objawy po zjedzeniu owoców czy miodu nie dają nam spokoju, warto wykonać tak zwany wodorowy test oddechowy. Polega on na spożyciu wcześniej przygotowanego, specjalnego roztworu z fruktozą, a następnie pomiarach wodoru w wydychanym powietrzu, zachowując również kilka odstępów czasowych. Jeżeli wynik niestety wyjdzie pozytywny jesteśmy zmuszeni do zastosowania kilku zaleceń dietetycznych, które pomogą uporać nam się z nurtującymi dolegliwościami. Przede wszystkim należy znacznie ograniczyć, a w najlepszym przypadku wyeliminować z diety produkty, o wyższym stosunku fruktozy do glukozy. Mówiąc jaśniej i bardziej zrozumiale polecane jest unikanie owoców takich jak winogrona, jabłka, gruszki, maliny czy truskawki, łącznie z sokami czy nektarami przygotowanymi na bazie tych owoców. Należy wykluczyć również wszystkie owocowe przetwory takie jak konfitury, marmolady czy dżemy jak również produkty z wsadem owocowym to jest jogurty czy maślanki. Mowa tu również o produktach dla diabetyków czy gumach do żucia. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że często skład tych produktów wzbogacony jest o zawartość fruktozy w zamian za glukozę. Wynika to z metabolicznych właściwości wchłaniania, wspomnianych wcześniej.

Z nietolerancją da się funkcjonować, a wszystko jest tylko kwestią czasu.

Dieta online Dietmap – sprawdź nowoczesny program dietetyczny, który ułatwi Ci zarządzanie Twoim planem żywieniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.