Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Jak radzić sobie z uciążliwym bólem?

3 min read

ból głowyKażdy w swoim życiu doświadcza wielu rodzajów bólu. Niezależnie od tego, czy dokucza migrena, ból kręgosłupa czy zęba, to w przypadku jego wystąpienia trudno normalnie funkcjonować. Jakie są najskuteczniejsze sposoby walki z dolegliwościami bólowymi? Co zrobić, by szybko wrócić do formy?

Ból bywa bardzo uciążliwy i często pojawia się nieoczekiwanie, więc potrafi skutecznie pokrzyżować plany. Jakie są możliwości walki z nim? Co można zrobić, by w każdej sytuacji czuć się pewnie i nie musieć obawiać się ataku bólu brzucha czy głowy?

Warto mieć zawsze pod ręką sprawdzone środki przeciwbólowe, które skutecznie rozprawią się z dyskomfortem spowodowanym przez ból.

Czym jest ból i dlaczego się pojawia?

Ból to zgodnie z definicją przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, które powstaje pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę albo zagrażających jej uszkodzeniem. Warto pamiętać, że jego odczuwanie ma charakter subiektywny, co oznacza, że każdy odczuwa go nieco inaczej, a miarą tego odczucia jest tzw. próg odczuwania bólu określany poprzez 10 lub 5 stopniową skalę:

  • skala werbalna (5 stopniowa, gdzie 0 to brak bólu, a 5 jest bólem nie do wytrzymania)
  • skala numeryczna (10 stopniowa, gdzie 0 to brak bólu, a 10 to ból niewyobrażalny)
  • skala graficzna (10 stopni, ze stopniowaniem identycznym, jak w skali numerycznej)

Po co nam ból? Receptory bólowe to zakończenia nerwów, które informują o tym, że coś złego dzieje się z organizmem. Gdy ulegną podrażnieniu, to do mózgu trafia impuls, który ma zwrócić jego uwagę na pilny problem, a tym samym daje znać człowiekowi, że z danym miejscem jest coś nie tak.

Zobacz również ᐅ  Leczenie miażdżycy w różnym stadium chorobowym

I choć ból pełni bardzo ważną funkcję, to często też uprzykrza życie zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wynika czasami nie tyle z poważnych schorzeń, co z różnego rodzaju napięć i niegroźnych, miejscowych stanów zapalnych.

Warto pamiętać, że każdy jego rodzaj można w dzisiejszych czasach skutecznie uśmierzać przy pomocy odpowiednich preparatów przeciwbólowych.

Co zrobić, by pozbyć się bólu?

Najlepiej usunąć czynnik, który powoduje ból, czyli wyleczyć ząb, jeśli to on jest problemem albo wdrożyć leczenie i gimnastykę, gdy dokucza kręgosłup. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Zdarza się, że leczenie trwa długo i towarzyszy mu ból albo po prostu chcemy sobie doraźnie pomóc, gdy dopadnie nas migrena. Co robić w takich sytuacjach? Sięgnąć po preparat przeciwbólowy. Warto wybrać odpowiedni dla siebie i mieć go zawsze w zasięgu ręki na wypadek, gdyby ból dał o sobie znać.

Jaki preparat przeciwbólowy wybrać?

Znakomitą propozycją jest Apap, czyli znany Polakom od wielu lat preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Substancja aktywna w nim zawarta to paracetamol (sprawdź leki z paracetamolem tutaj), który zwalcza bóle głowy, zębów, mięśni, a także nerwobóle.

Ponadto doskonale radzi sobie w walce z bólami menstruacyjnymi oraz gorączką występującą w przebiegu przeziębienia i grypy. Lek mogą spożywać osoby powyżej 12 roku życia. Jak go stosować? U młodzieży w wieku 12-18 lat maksymalna dawka to 4 tabletki na dobę, a dla dorosłych wynosi ona 8. Należy je przyjmować z 4-godzinnym odstępem.

Zobacz również ᐅ  Udar mózgu - przyczyny, objawy oraz pomoc osobie poszkodowanej

Co jeszcze warto wiedzieć? Apap charakteryzuje się wysoką skutecznością, a ponadto nie podrażnia żołądka, nawet zażywany na czczo. Co ważne, może być stosowany u alergików, a także u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze i nie wchodzi w reakcje z innymi lekami. W trakcie kuracji preparatem nie można spożywać alkoholu, a jeśli ból nie ustąpi po upływie 10 dni, lub gorączka utrzymuje się dłużej niż 72 godziny, należy zasięgnąć porady lekarza.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.