Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Rezonans magnetyczny – co warto o nim wiedzieć?

2 min read

rezonans magnetycznyObrazowanie metodą rezonansu magnetycznego należy do jednych z najdokładniejszych, nieinwazyjnych form badania narządów wewnętrznych człowieka. Działanie magnetycznego rezonansu jądrowego umożliwia wykrywanie zmian chorobowych we wszystkich tkankach ciała ludzkiego.

Pierwszy skan ciała ludzkiego za pomocą pola magnetycznego został wykonany w 1977 roku. Dzisiaj rezonans magnetyczny ma już standardowe zastosowanie w szeroko pojętej diagnostyce medycznej, obejmującej m. in. schorzenia układu nerwowego, stany zapalne organizmu czy wszelkiego rodzaju zmiany nowotworowe.

Obraz uzyskany za pomocą MR jest niezwykle szczegółowy. Doskonale widać na nim kości wraz z ich wewnętrzną strukturą, naczynia krwionośne, a także przestrzenie i jamy pomiędzy narządami.

W przeciwieństwie do prześwietlenia rentgenowskiego, badanie MR jest całkowicie bezpieczne, jednak nie zaleca się jego wykonywania osobom posiadającym wszczepiony rozrusznik serca lub sztuczną zastawkę. Ostrożność zalecana jest także wtedy, gdy ktoś wskutek przebytych urazów ma umiejscowione ciele jakieś metaliczne ciała obce, typu śruby, blaszki i różnego rodzaju implanty.

Rezonans magnetyczny – przygotowanie

Badanie RM jest w pełni bezbolesne i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jedynie w przypadku konieczności podania substancji kontrastujących, które najczęściej aplikowane są drogą dożylną, zaleca się wcześniejszą analizę poziomu kreatyniny i wskaźnika GFR.

Istnieje również możliwość przeprowadzenie badania RM w sedacji, co szczególnie sprawdza się w przypadku mniejszych i ruchliwych dzieci lub bardziej nerwowych osób. W takim wypadku należy pozostać na czczo przez co najmniej 6 godzin. Do samego badania należy ubrać się w luźne ubranie pozbawione metalowych elementów.

Zobacz również ᐅ  8 dobrych nawyków, które działają jak lekarstwo na bezsenność

MRI

Gdzie można przeprowadzić badanie MR?

W celu zlokalizowania miejsc, które oferuje rezonans magnetyczny, przydatna może być internetowa wyszukiwarka badań Cenomed, która w szybki i wygodny sposób umożliwi znalezienie najbliższego miejsca, w którym będziemy mogli przeprowadzić badanie.

Ogólnie praktycznie we wszystkich większych miastach znajdują się zarówno przyszpitalne, jak i prywatne pracownie rezonansu magnetycznego. Z reguły jednak najmniejsze kolejki oczekiwania na rezonans spotkamy w instytucjach prywatnych.

Rezonans magnetyczny – cena

Cena za badanie RM zależna jest w dużej mierze od badanego obszaru ciała oraz tego, czy przeprowadzone jest ono z użyciem kontrastu, czy bez. Rezonans magnetyczny z kontrastem jest droższy średnio o 100 – 150 zł. Ogólnie im dokładniejsze badanie rezonansem, tym jest droższe.

Standardowa cena rezonansu np. głowy wynosi około 400-500 zł. Natomiast badanie całego ciała może kosztować nawet 1500-1800 zł.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.