Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Opieka pielegniarska w domu opieki – na czym polega?

3 min read

Personel pracujący na co dzień w domu spokojnej starości powinien być odpowiednio wykwalifikowany. Codziennie jest przed nim stawiany szereg zadań, które musi zawsze wykonywać bezbłędnie.

Personel domu opieki

Domy spokojnej starości to placówki zamieszkałe przez seniorów, których rodziny z różnych powodów nie mogły zapewnić im należytej opieki. Placówki takie mają za zadanie zapewniać komfort swoim podopiecznym dwadzieścia cztery godziny na dobę. W skład personelu domu opieki wchodzą lekarze, opiekunowie medyczni, pielęgniarki, rehabilitanci, masażyści oraz fizjoterapeuci. Każdy z nich ma do wykonania swoje zadania, które dzięki wieloletniemu doświadczeniu w opiece nad starszymi osobami potrzebnym w tego typu pracy, wykonują bezbłędnie. Na czym więc polega opieka pielęgniarska oraz kto jej dostarcza?

Zadania pracowników

opieka w domu senioraOpieka pielęgniarska to zaspokojenie podstawowych potrzeb medycznych u pensjonariuszy domu opieki. Zapewniają ją pielęgniarki oraz pomocnicy medyczni. Skupia się ona na rozpoznawaniu potrzeb pielęgnacyjnych i problemów zdrowotnych podopiecznych oraz realizacji opieki pielęgnacyjnej. Seniorzy mieszkający w domu opieki powinni móc liczyć na pomoc w codziennych czynnościach (jak na przykład skorzystanie z toalety czy zwykłe przemieszczanie się po korytarzach), nadzór nad systematycznym zażywaniem leków, jak i również samo ich podawanie czy zabiegi pielęgnacyjne, takie jak utrzymywanie higieny czy pampersowanie. Wśród mieszkańców takiego ośrodka znajdują się również osoby niepełnosprawne oraz leżące, które również mają zapewnioną opiekę – to do zadań pielęgniarki należy chociażby kąpanie ich w specjalnie do tego przystosowanym pokoju kąpielowym.

Zobacz również ᐅ  Reumatyzm - Jak się nie mu nie dać?

Domy spokojnej starości zapewniają pobyty długo- i krótkoterminowe, na przykład na czas wakacji. Przez cały okres pobytu Dom Opieki Nestor gwarantuje całodobową opiekę oraz codzienny nadzór lekarski, tak ważny przy opiece nad osobami starszymi oraz chorymi. Personel lekarski i pielęgniarski wraz z zespołem rehabilitantów sprawuje profesjonalną opiekę nad swoimi pensjonariuszami, gotowy do pomocy w każdej sytuacji.

Co jest ważne oprócz personelu?

Wiadomo jednak, że sam personel to nie wszystko. Nawet budynek przeznaczony na dom spokojnej starości, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, aby mógł zostać uznany za dom opieki. Takie kwalifikacje to na przykład brak barier architektonicznych, uniemożliwiających swobodne przemieszczanie się pensjonariuszy po ośrodku, pokoje będące w stanie pomieścić najwyżej trzech mieszkańców oraz poręcze na przykład w toaletach, zapewniające swobodny do nich dostęp. Dom opieki powinien być placówką, w której oprócz profesjonalnej opieki medycznej mieszkaniec może liczyć na spokój fizyczny, umysłowy oraz szeroko pojęty komfort duchowy.

Pielęgniarki oraz opiekunowie medyczni to nie tylko osoby mające za zadanie skupiać się tylko na opiece medycznej – mogą oni chociażby dotrzymywać pacjentowi towarzystwa na spacerach lub być towarzyszem rozmów. W domu spokojnej starości znajdują się jednak także osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym Domu Opieki Nestor również zapewnia odpowiednią opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.