Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Bóle reumatyczne – jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość?

3 min read

Bóle o podłożu reumatycznym to przypadłość, która może być bardzo dokuczliwa w codziennym życiu. Wbrew pozorom nie dotyka ona wyłącznie osób starszych, u których reumatyzm jest bardzo często efektem ubocznym postępującego zwyrodnienia stawów. Bóle reumatyczne pojawiają się też u młodych ludzi, będąc wynikiem przebytych w przeszłości urazów oraz chorób. Jakie objawy towarzyszą tej chorobie i w jaki sposób można skutecznie zminimalizować towarzyszący jej ból?

Reumatyzm – co to takiego?

Pod nazwą reumatyzmu kryje się zazwyczaj ból mięśni i stawów, któremu towarzyszą obrzęki, zaczerwienienia, a także zaburzenia w czynnościach ruchowych. Przy reumatyzmie bardzo często mamy do czynienia z procesami patologicznymi, zachodzącymi w tkance łącznej, które objawiają się przede wszystkim obecnością przewlekłych stanów zapalnych. Możemy wyróżnić cztery najczęstsze rodzaje chorób reumatycznych:

  • reumatoidalne zapalenie stawów – czyli przewlekłe zapalenie stawów, przy którym stawy ulegają zesztywnieniu oraz zniekształceniu;
  • zespół Reitera – inaczej reaktywne zapalenie stawów, będące wynikiem przebytego wcześniej zakażenia w organizmie;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – przewlekłe schorzenie układu ruchu, atakujące zazwyczaj stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy kręgosłupa oraz więzadła międzykręgowe, prowadzące do stopniowego ograniczenia w ruchach kręgosłupa;
  • łuszczycowe zapalenie stawów – czyli przewlekłe zapalenie stawów, które występuje bardzo często przy łuszczycy skóry i paznokci.

Nie każdy ból mięśni i stawów musi od razu oznaczać chorobę reumatyczną. Jeśli jednak ból jest przewlekły i na tyle dokuczliwy, że ogranicza nas w wykonywaniu codziennych czynności, powinien zostać skonsultowany ze specjalistą oraz poddany właściwemu leczeniu.

Zobacz również ᐅ  Opieka geriatryczna i jakość życia seniorów

Skąd bierze się reumatyzm?

Bóle reumatyczne mogą mieć związek z naszymi predyspozycjami genetycznymi lub też być efektem przebytych wcześniej chorób i urazów. Ogromne znaczenie ma tutaj kondycja naszego układu odpornościowego – wirusy, pojawiające się w organizmie podczas wybranej choroby, mogą atakować układ immunologiczny i tkanki łączne, prowadząc do przewlekłego zapalenia stawów.

Jak rozpoznać reumatyzm?

Reumatyzm można rozpoznać po charakterystycznych bólach mięśni i stawów, ograniczeniach w ruchu, sztywności stawów, obrzękach oraz zaczerwienieniach na kończynach. Z takimi objawami należy zgłosić się jak najszybciej do odpowiedniego lekarza – radzi specjalista reumatolog z Kliniki Profmed – bowiem to właśnie dokładna lokalizacja bólu i obrzęków pozwala na prawidłowe rozpoznanie choroby.

  • Jeżeli ból umiejscowiony jest w drobnych stawach, może to być właśnie reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Bóle w okolicy kręgosłupa oraz obręczy biodrowej są natomiast charakterystyczne dla zesztywniającego zapalenia kręgosłupa.
  • Z zespołem Reitera mogą mieć do czynienia osoby, u których występuje zapalenie skóry, zmiany w tęczówce lub rogówce oka lub też ropne zapalenie cewki moczowej.

Nie należy lekceważyć jakichkolwiek objawów reumatyzmu, szczególnie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zesztywniającego zapalenia kręgosłupa, bowiem mogą one prowadzić do znacznych zniekształceń stawów, a nawet częściowej niepełnosprawności narządów ruchowych – zaznacza lek. med. Agnieszka Rapa specjalista reumatolog z Kliniki Profmed.

Diagnoza i leczenie reumatyzmu

Bóle reumatyczneChoć wydaje się, że reumatyzm jest chorobą, którą bardzo łatwo jest rozpoznać, to w rzeczywistości trudno wystawić jednoznaczną diagnozę, pozostając przy samym wywiadzie oraz obserwacji lekarskiej. To schorzenie wymaga zarówno wykonania badań laboratoryjnych, jak i diagnostyki obrazowej (zdjęcie RTG), która pozwoli na dokładne rozpoznanie choroby oraz dobór odpowiedniego leczenia. Dla schorzeń o podłożu reumatologicznym charakterystyczne jest podwyższone OB krwi, niedokrwistość, zmniejszona ilość białych krwinek, a także widoczne na zdjęciach zmiany w stawach oraz tkankach okołostawowych. Leczenie reumatyzmu odbywa się zazwyczaj poprzez fizykoterapię oraz rehabilitację ruchową, a w przypadku nieodwracalnych zmian w stawach, na odtwórczych zabiegach chirurgicznych.

Więcej informacji na stronie: http://profmed.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.