Miażdżyca aorty brzusznej

Miażdżyca aorty brzusznej
Miażdżyca aorty brzusznej
Zmiany miażdżycowe mogą objąć naczynia krwionośne praktycznie w dowolnej części krwiobiegu. Blaszka miażdżycowa może odkładać się nawet w aorcie brzusznej, a najczęstszą tego przyczyną jest zbytnia nadwaga, nadciśnienie tętnicze, brak aktywności ruchowej oraz wieloletnie palenie papierosów. Należy brać pod uwagę fakt, że miażdżyca jest chorobą o charakterze długoterminowym – powstające objawy świadczą już najczęściej o zaawansowanym jej stanie, czyli utrudniającym prawidłowy przebieg krwi zwężeniu tętnic czy też nawet zamknięcia światła naczyń krwionośnych.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Miażdżyca występująca w naczyniach krwionośnych to choroba cywilizacyjna cechująca się bardzo wysokim poziomem śmiertelności, także w przypadku zmian miażdżycowych zlokalizowanych w aorcie brzusznej. Według statystyk największy odsetek chorych przypada na wiek pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Wpływ na jej rozwój ma także zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz nieodpowiednia dieta z przewagą potraw tłustych, smażonych i bez witamin.

Zasięg miażdżycy aorty brzusznej obejmuje również tętnice krezkowe oraz tętnice nerkowe. Podobnie jak zmiany miażdżycowe zlokalizowane w innych rejonach krwiobiegu rozwija się ona systematycznie i powoli, stopniowo zwężając naczynia krwionośne. W konsekwencji prowadzi to do niedokrwienia przewodu pokarmowego, nadciśnienia wtórnego pochodzenia nerkowego oraz niedokrwienia kończyn dolnych (niedokrwienie to zwane jest zespołem Lariche’a).

Objawy miażdżycy aorty brzusznej

Objawami utrudniającymi codzienne normalne funkcjonowanie są bóle brzucha, ogólne złe samopoczucie, duszność, tendencje do wymiotów oraz nudności. Mogą też być odczuwalne dolegliwości bólowe w okolicach kończyn dolnych, gdyż w niektórych przypadkach zmiany miażdżycowe atakują również i te rejony krwiobiegu. Rozwój miażdżycy aorty brzusznej sprzyja powstaniu tętniaka będącego częstą przyczyną zgonu pacjenta. Zarówno w przypadku zmian miażdżycowych, jak i samego tętniaka, niezbędna jest szybka diagnoza lekarska oraz rozpoczęcie możliwie jak najwcześniej terapii leczniczej, co wiąże się w zaawansowanym stadium choroby z interwencją chirurgiczną.

Terapia lecznicza i codzienna profilaktyka

Celem rozszerzenia światła naczynia tętniczego lekarz prowadzący zapisuje choremu odpowiednie leki. Zmiana nawyków żywieniowych także jest niezwykle istotna – należy wyeliminować z jadłospisu potrawy tłuste, bazować na tłuszczach roślinnych, włączyć do menu (zamiast tradycyjnego ciężkostrawnego mięsa) np. ryby, drób, warzywa bogate w witaminy; posiłki powinny być także spożywane regularnie. Obowiązkowe jest zarówno celem profilaktyki, jak i prawidłowego procesu leczenia, rzucenie palenia papierosów lub w przypadku biernego palenia zmiana środowiska szkodliwego dla zdrowia.

Wykonywanie badań okresowych i kontrolnych powinno być naszym dobrym nawykiem, w szczególności badanie ciśnienia krwi, aby móc jak najszybciej reagować w przypadku stwierdzenia nadciśnienia tętniczego stanowiącego bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Katalizatorem chorób miażdżycowych, w tym także aorty brzusznej, jest także stres, dlatego należy starać się unikać sytuacji narażających nas na jego zgubne działanie. Powinniśmy również pamiętać o wizytach kontrolnych u lekarza i rygorystycznie zadbać o codzienną profilaktykę, pamiętając o dopasowanej do naszych indywidualnych zdolności wysiłkowych aktywności fizycznej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *