Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Choroba wieńcowa i jej objawy oraz profilaktyka

2 min read

Choroba wieńcowa - objawy i profilaktyka
Choroba wieńcowa – objawy i profilaktyka
Bardzo częstym schorzeniem układu krążenia jest choroba wieńcowa, zwana także dusznicą bolesną lub też dławicą piersiową. Jej bezpośrednią przyczyną są najczęściej zmiany miażdżycowe naczyń krwionośnych, co powoduje niedotlenienie mięśnia sercowego i w wielu przypadkach jego zawał. Przepływ krwi przez zwężone naczynia krwionośne może dostarczyć mięśniowi sercowemu dostatecznej ilości tlenu w warunkach spoczynku, jednak ilość ta może się okazać niewystarczająca podczas wysiłku fizycznego czy też sytuacji stresowych.

Zdarzają się ostre napady choroby wieńcowej spowodowane obfitym i bogatym w tłuszcze zwierzęce posiłkiem albo też wyziębieniem organizmu, gdzie krew celem ogrzania innych części ciała przemieszcza się z naczyń wieńcowych. Podczas spoczynku mogą wystąpić uczucia bolesności, co często powodują skurcze naczyń w miejscach odkładania się złogów tłuszczu. Określana jako niestabilna choroba wieńcowa to sygnał ostrzegawczy i alarm przed możliwym wystąpieniem zawału serca.

Choroba wieńcowa i jej najczęstsze objawy

Objawy choroby wieńcowej mogą być różne, najczęściej jednak osobie chorej towarzyszą silne bóle w klatce piersiowej, które zlokalizowane za mostkiem promieniują do okolic pleców, ramion, szyi oraz żuchwy. Ponadto schorzenie objawia się często charakterystycznym gnieceniem w klatce piersiowej, przyspieszonym i płytkim oddechem, duszeniem oraz odczuwalnym w okolicach klatki piersiowej ciężarem. Dolegliwości związane z bólem wieńcowym są krótkotrwałe, co odróżnia je od zawału mięśnia sercowego. Są one jednak o tyle niebezpieczne, że podczas krótkich objawów podobnie jak w przypadku zawału trwałemu uszkodzeniu ulega mięsień sercowy.

Zobacz również ᐅ  Źródła wiedzy medycznej – skąd czerpać informacje?

Profilaktyka oraz codzienna terapia lecznicza przy chorobie wieńcowej

Celem odpowiedniej profilaktyki oraz leczenia choroby wieńcowej najważniejszym czynnikiem jest zmiana aktualnego trybu życia. Wskazana jest aktywność fizyczna (ale bez intensywnego wysiłku), zmniejszenie ryzyka stresowych sytuacji, a przede wszystkim odpowiednia dieta bogata w witaminy, suplementy oraz tłuszcze roślinne zawierające kwasy jedno- i wielonienasycone; z przyjmowanych pokarmów musimy wyeliminować cukry złożone oraz ograniczyć możliwie jak najbardziej spożywanie tłuszczów zwierzęcych.

Ważne jest spożywanie mniejszych, ale częstszych posiłków w ciągu dnia. Zbyt obfite dania powodują obniżenie szybkości przemieszczania się krwi w mięśniach, w tym w mięśniu sercowym. Nadużywanie alkoholu może również doprowadzić do uszkodzenia serca. Należy także zrezygnować z palenia papierosów. Ochroną przed zapadami dławicowymi będzie przyjmowany przez nas kwas acetylosalicylowy dobrany w odpowiednich i ustalonych przez specjalistę dawkach ze względu na jego szkodliwe działanie w przypadku zaburzeń krzepliwości, choroby wrzodowej i niewłaściwego ciśnienia tętniczego.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.