Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Okulary kontra soczewki kontaktowe. Które rozwiązanie jest lepsze?

4 min read

okulary

Wada wzroku nie musi nas w żaden sposób ograniczać, a od powstania soczewek kontaktowych w XIX wieku w celu ochrony oka pozbawionego powieki do ich wprowadzenia do powszechnej sprzedaży w latach 70-tych oraz powstawania coraz lżejszych i cieńszych soczewek pokochało je wiele osób dla których niczym nie skrępowana aktywność ma duże znaczenie. Oczywiście nie brakuje także zwolenników okularów, wszak stają się one coraz bardziej atrakcyjne wizualnie i nawet osoby ze znaczną wadą wzroku nie muszą już mieć szkieł jak denka od butelek. Dlatego jeśli jesteś mieszkańcem stolicy i czujesz, że Twój wzrok się pogorszył to nie wahaj się i udaj się do gabinetu okulistycznego. My dziś zajmiemy się dylematem, które rozwiązanie jest lepsze: okulary czy soczewki kontaktowe?

Okulary – jakie są zalety ich wyboru?

tradycyjne-okularyDla jednych okulary nie są najlepszym wyborem, a inni nie wyobrażają sobie lepszego. Na pewno można dobrać kształt opraw do kształtu twarzy, a wybór jest niemal nieograniczony. Okulary mogą doskonale podkreślić owal twarzy, wydobyć jej rysy, a także złagodzić jej owal, w zależności od wybranego kształtu opraw. Ponadto poza szkłem korekcyjnym można wybrać modele z powłoką antyrefleksyjną, fotochromatyczną, polaryzacyjną. Z pewnością dzięki temu nie trzeba wozić ze sobą dodatkowo okularów przeciwsłonecznych, gdyż okulary korygujące wadę wzroku mogą w zupełności wystarczyć. Zakłada się je błyskawicznie, co oczywiście także jest dużą zaletą.

Zobacz również ᐅ  Kalendarz pylenia roślin

Soczewki kontaktowe – dlaczego warto na nie postawić?

Soczewki kontaktowe nie powiększają oczu zatem wygląd w nich jest naturalny. Nadają się również w przypadku różnych wielkości wady refrakcji w obydwu soczewkach oka. Nie parują i nie krępują w żaden sposób ruchów. Można w nich wykonywać wszelkie aktywności. Dużą zaletą jest fakt, że w soczewkach można patrzeć zarówno na wprost, jak i na boki, do góry i w dół i w każdym kierunku widzenie jest na dobrym poziomie.

Poznaj wady noszenia okularów i soczewek kontaktowych

soczewki-kontaktoweWybierając okulary trzeba liczyć się z tym, że nie jest to wybór na każdą pogodę, a przynajmniej zawsze trzeba mieć przy sobie chusteczki do ich przetarcia. Deszcz, śnieg, duża wilgotność, wszystko to wpływa na pogorszenie jakości widzenia w okularach, przynajmniej do momentu, kiedy się ich nie wyczyści. Najbardziej uciążliwe jest rzecz jasna parowanie szkieł. Noszenie okularów bywa również niewygodne szczególnie w przypadku dynamicznej aktywności. Jazda na rampie na deskorolce, jazda na nartach, gdzie dodatkowo trzeba założyć gogle, czy nawet taniec np. break dance, wszystkie te aktywności są utrudnione w przypadku noszenia okularów i albo trzeba je zdjąć albo zrezygnować z karkołomnych ewolucji. Ponadto dla niektórych wadą jest również to, że okulary pomniejszają lub powiększają oczy, co sprawia, że twarz może nabierać nienaturalnego wyrazu. Ponadto okulary przeznaczone są do patrzenia na wprost i aby widzieć wyraźnie trzeba odwracać się w wybranym kierunku, gdyż zmiana położenia samych gałek ocznych i tym samym skierowanie wzroku poza centrum soczewki powoduje, że obraz staje się mniej wyraźny. Tego problemu nie ma w przypadku soczewek kontaktowych, to jednak nie oznacza, że nie mają one żadnych wad. W przypadku gdy oko jest podrażnione ich nałożenie jest niemożliwe. Może być tak w przypadku infekcji. Wiele osób cierpi na ciężkie alergie i w takim przypadku noszenie soczewek, kiedy oczy mocno łzawią i są zaczerwienione nie jest wskazane. Ponadto w porównaniu z okularami ich użytkowanie jest bardziej problematyczne. Trzeba przed założeniem trzymać je w specjalnym płynie, co ułatwia ich późniejsze nałożenie. Nie oznacza jednak, że jest to bardzo łatwe i z pewnością wymaga wprawy.

Zobacz również ᐅ  Zapalenie spojówek - przyczyny i objawy reakcji zapalnej

A może połączyć obydwa rozwiązania?

Ponieważ zarówno noszenie okularów, jak i soczewek ma swoje zalety i wady, najrozsądniej jest połączyć obydwa rozwiązania. Dzięki temu w żadnej sytuacji nie trzeba czuć się ograniczanym przez swoją wadę wzroku. Stosowanie zarówno soczewek, jak i okularów ma jeszcze jedną zaletę. Do wytężonej pracy przed komputerem, kiedy mamy tendencję np. do przecierania oczu lepiej sprawdzą się okulary. Dla niektórych osób długotrwałe noszenie soczewek bywa też męczące, dlatego posiadanie przy sobie okularów w futerale daje duży komfort.

Teraz już wiesz jakie są zalety i wady okularów i soczewek kontaktowych i na podstawie swojej aktywności, wieku, trybu życia możesz wybrać rozwiązanie idealne dla siebie. W gabinecie okulistycznym okulista oceni stan twojego wzroku, a ortoptysta pomoże Ci dobrać okulary lub soczewki.

Inne w dziale

starczowzroczność 2 min read
2 min read

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.