Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Kalendarz pylenia roślin

2 min read

Każdy alergik powinien uzbroić się w szeroki zakres wiedzy na temat swojego schorzenia, ponieważ może go to uchronić przed nasilaniem się wielu mocno dokuczliwych objawów.

Pylenie roślin - sprawdź kalendarz
Pylenie roślin – sprawdź kalendarz
Wiele osób jest uczulonych na pyłki drzew i innych roślin, dlatego bardzo pomocnym narzędziem w profilaktyce alergika jest kalendarz pylenia roślin. Kalendarz taki zawiera dane dotyczące poziomu stężenia pyłków poszczególnych roślin na przestrzeni pór roku i w różnych regionach geograficznych. Tworzeniem takich kalendarzy w naszym kraju zajmuje się między innymi Polskie Towarzystwo Alergologiczne, dlatego warto zaglądać na stronę pta.med.pl w celu pozyskania niezbędnych informacji.

Pylenie roślin

Każdy dotknięty alergią wziewną powinien na bieżąco śledzić kalendarz pylenia roślin, ponieważ jego znajomość może pomóc w odpowiednim planowaniu swojej aktywności przez cały rok tak, by móc jak najbardziej ograniczać kontakt z poszczególnymi czynnikami alergicznymi.

Dobra wiedza na temat stężenia pylenia roślin pomaga nie tylko w zmniejszaniu reakcji alergicznych, ale również ogranicza konieczność zażywania środków farmakologicznych, takich jaki leki przeciwhistaminowe czy też glikokortsteroidy, zapewniając przy tym alergikowi więcej pewnego rodzaju niezależności. Wielu osób błędnie jest przekonanych, że alergicy są narażeni jedynie wiosną i latem, ponieważ to właśnie te pory roku są najbardziej kojarzone z intensywnym pyleniem roślin.

Być może jest to spowodowane faktem, że sporo ludzi wiąże wysokie stężenie pyłków roślinnych w powietrzu z ciepłą pogodą i wysokimi temperaturami. Jednakże wystarczy tylko spojrzeć na przykład na wykresy opracowane przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, aby wiedzieć, że dokuczliwe reakcje alergiczne mogą występować już w styczniu, kiedy to swoje aktywne pylenie rozpoczyna leszczyna. Warto wiedzieć co pyli i kiedy pyli. Wysokie stężenie pyłków roślinnych trwa aż do wczesnej wiosny, ograniczając objawy alergiczne w połowie października. Najlepszymi miesiącami dla alergików są listopad i grudzień, ponieważ w tym czasie mogą oni spokojnie odetchnąć pełną piersią.

Zobacz również ᐅ  Terapia kortykosteroidami na atopowe zapalenie skóry

Kalendarz pylenia roślin powinien więc towarzyszyć każdemu alergikowi w jego życiu codziennym.

Kalendarz pylenia roślin dla Polski

Więcej o alergii na www.odetchnijspokojnie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.