Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Jaskra jako częsta przyczyna ślepoty

2 min read

Jaskra - przyczyny oraz objawy
Jaskra – przyczyny oraz objawy
Ograniczona świadomość populacji ludzkiej odnośnie wielu chorób powoduje, że niestety pojawiają się w późniejszym etapie choroby niezwykle groźne i często nieodwracalne powikłania. Szczególnie niebezpieczną chorobą oczu jest jaskra, która jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Szacuje się, że na świecie z jej powodu wzrok traci ponad 6 milionów osób. Co szczególnie istotne – ograniczona jest także świadomość społeczeństwa, gdyż zaledwie co druga osoba zna zagrożenie związane z jaskrą. Szczególnie dotyczy to jaskry z otwartym kątem przesączenia, która jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych rodzajów tego schorzenia. Rozpoznanie w jej przypadku jest jednak niezwykle trudne, gdyż ta odmiana choroby rozwija się bezobjawowo przez wiele lat. Jaskra daje w tym przypadku dopiero o sobie znać, kiedy zmiany chorobowe są już w zaawansowanym stadium. Na tym etapie dochodzi do ograniczenia pola widzenia u chorego, aż do momentu całkowitego zaniku nerwu wzrokowego.

Objawy jaskry

W przypadku innych rodzajów jaskry charakterystycznymi objawami są tęczowe koła widywane przez chorego wokół źródeł światła, znaczącemu pogorszeniu ulega również sam wzrok, pojawiają się dolegliwości związane z bólem oka i ponad nim, ponadto charakterystyczne jest wysokie ciśnienie w oku. Chory cierpi także na nudności oraz wymioty.

Jaskra jest problemem ogólnoświatowym, który dotyka ponad 60 milionów osób. W samej Polsce liczba chorych sięga mniej więcej 800 tysięcy, z czego jedynie co piąty z nich poddaje się terapii leczniczej. Choroba ta ściśle związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi – grupą ryzyka są w tym przypadku osoby, które mają lub też miały w rodzinie członków chorujących na jaskrę.

Zobacz również ᐅ  Okulary kontra soczewki kontaktowe. Które rozwiązanie jest lepsze?

Przyczyny zachorowania na jaskrę

Jakie są główne przyczyny jaskry?

    – uwarunkowanie genetyczne,
    – wzrost ciśnienia śródgałkowego,
    – permanentne niedokrwienie nerwu wzrokowego (utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu we krwi).

Odpowiednio szybka diagnoza pozwala rozpocząć terapię leczniczą, której celem jest zatrzymanie zmian chorobowych. Jaskra nieleczona prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego, co kończy się utratą wzroku (ślepotą).

Sposoby leczenia jaskry

Metody leczenia jaskry (w zależności od stopnia jej zaawansowania i rozpoznania choroby):

    – terapia farmakologiczna – monoterapia (stosowanie jednego rodzaju bądź dwóch w jednej kropli do oczu),
    – selektywna trabekuloplastyka laserowa,
    – interwencja chirurgiczna.

W zależności od okresu rozpoznania choroby i stanu jej zaawansowania dobiera się optymalną terapię leczniczą.

1 thought on “Jaskra jako częsta przyczyna ślepoty

  1. Trzeba bardzo uważać, bo jaskra nieleczona potrafi spowodować bardzo poważne komplikacje … Ciekawe tylko, w jak wielu przypadkach jest ona faktyczną przyczyną ślepoty … Ktoś może słyszał o jakichś sensownych statystykach??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.