Jaskra jako częsta przyczyna ślepoty
2 min readObjawy jaskry
W przypadku innych rodzajów jaskry charakterystycznymi objawami są tęczowe koła widywane przez chorego wokół źródeł światła, znaczącemu pogorszeniu ulega również sam wzrok, pojawiają się dolegliwości związane z bólem oka i ponad nim, ponadto charakterystyczne jest wysokie ciśnienie w oku. Chory cierpi także na nudności oraz wymioty.
Jaskra jest problemem ogólnoświatowym, który dotyka ponad 60 milionów osób. W samej Polsce liczba chorych sięga mniej więcej 800 tysięcy, z czego jedynie co piąty z nich poddaje się terapii leczniczej. Choroba ta ściśle związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi – grupą ryzyka są w tym przypadku osoby, które mają lub też miały w rodzinie członków chorujących na jaskrę.
Przyczyny zachorowania na jaskrę
Jakie są główne przyczyny jaskry?
-
– uwarunkowanie genetyczne,
– wzrost ciśnienia śródgałkowego,
– permanentne niedokrwienie nerwu wzrokowego (utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu we krwi).
Odpowiednio szybka diagnoza pozwala rozpocząć terapię leczniczą, której celem jest zatrzymanie zmian chorobowych. Jaskra nieleczona prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego, co kończy się utratą wzroku (ślepotą).
Sposoby leczenia jaskry
Metody leczenia jaskry (w zależności od stopnia jej zaawansowania i rozpoznania choroby):
-
– terapia farmakologiczna – monoterapia (stosowanie jednego rodzaju bądź dwóch w jednej kropli do oczu),
– selektywna trabekuloplastyka laserowa,
– interwencja chirurgiczna.
W zależności od okresu rozpoznania choroby i stanu jej zaawansowania dobiera się optymalną terapię leczniczą.
Trzeba bardzo uważać, bo jaskra nieleczona potrafi spowodować bardzo poważne komplikacje … Ciekawe tylko, w jak wielu przypadkach jest ona faktyczną przyczyną ślepoty … Ktoś może słyszał o jakichś sensownych statystykach??