Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Hipotezy dotyczące przyczyn zachorowania na jaskrę

2 min read

Jaskra - hipotezy przyczyn choroby
Jaskra – hipotezy przyczyn choroby
Trudności z jednoznacznym zdiagnozowaniem przyczyn jaskry powodują, że można jedynie wskazywać ich pochodzenie. Wśród najczęściej powtarzanych hipotez jest mowa o wysokim ciśnieniu śródgałkowym, które może być spowodowane podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Hipotezy dotyczące zachorowalności na jaskrę

Przyczyną jaskry może być:

    – niedokrwienność – przepływ krwi w naczyniach w oku jest utrudniony bądź wstrzymany z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi w gałce ocznej, co prowadzi do niedotlenienia i tym samym niedokrwienia nerwu wzrokowego. Efekt to jego uszkodzenie prowadzące często do ślepoty, gdy terapia lecznicza została rozpoczęta zbyt późno.
    – przyczyna mechaniczna – podwyższone ciśnienie śródgałkowe uciska nerwy wzrokowe powodując ich uszkodzenie, czego konsekwencją jest stopniowa utrata pola widzenia, a w ostateczności ślepota.

Czy wiesz, że …

Najczęstsze przyczyny jaskry to:
– uwarunkowanie genetyczne – dziedziczenie choroby,
– wzrost ciśnienia śródgałkowego, co prowadzi do utrudnionego przepływu krwi w naczyniach gałki ocznej,
– długotrwałe niedokrwienie i niedotlenienie nerwu wzrokowego (utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu we krwi).

Homeostaza ciśnienia śródgałkowego oka

Ciecz wodnista produkowana przez oko w sytuacji optymalnej równowagi zaopatruje przednią oraz tylną komorę. Funkcje wytwarzanej cieczy to:

    – dostarczanie substancji odżywczych soczewce, tęczówce i rogówce
    – czyszczenie wyżej wymienionych części oka oraz tworzenie swoistej bariery ochronnej jako formy zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
    – zapewnia odpowiedni poziom ciśnienia, co utrzymuje napięcie ścianek gałki ocznej.
Zobacz również ᐅ  Starczowzroczność

Optymalny poziom równowagi ciśnienia śródgałkowego w oku, czyli homeostaza ciśnienia, to jednakowa prędkość odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania pomiędzy nasadą tęczówki a rogówką z prędkością wytwarzania płynu przez nabłonek ciała rzęskowego. Zachwianie tej równowagi w postaci zbyt wysokiego ciśnienia śródgałkowego to jednak najczęstszych przyczyn zachorowania na jaskrę.

Prawidłowy poziom ciśnienia śródgałkowego to przedział pomiędzy 10mm do 21mmHg. Zdarzają się jednak przypadki, że u osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka z powodu dziedziczności mogą się pojawić dolegliwości nawet jeśli wartość ciśnienia mieści się w górnych granicach prawidłowych wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.