Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Przyczyny kataru siennego

2 min read

Katar sienny jest przykrą dolegliwością, która dotyka coraz większą liczbę osób. Jest to spowodowane rosnącym występowaniem alergii w społeczeństwie – sam katar stanowi jeden z jej głównych objawów, a zarazem rezultat ekspozycji na alergeny, które docierają do organizmu przez drogi oddechowe. Jakie są przyczyny kataru siennego i jak się go pozbyć?

Czynniki ryzyka

Katar siennyZaliczyć do nich należy przede wszystkim ekspozycję na alergeny. Katar sienny będzie najczęściej pojawiał się w określonej porze roku, wraz ze wzmożoną aktywnością roślin (pylenie). Cząstki uwalniane przez roślinność są niesione przez wiatr. Gdy natrafią na osobę chorą, następuje reakcja alergiczna, powodująca obrzęk błony śluzowej. Uczulonym można być na bardzo wiele pyłków – np. pokrzywy, bylicy, topoli, olchy itd. Przyczyną kataru siennego może być ponadto pleśń, a konkretnie jej zarodniki, które także unoszą się w powietrzu. Szczególnych uciążliwości dostarcza wilgoć w pomieszczeniach, dlatego należy dbać o dobrą wentylację lub stosować odpowiednie preparaty pochłaniające nadmiar wilgoci.

To oczywiście tylko wybrane przykłady alergenów. Równie dobrze czynnikiem ryzyka może być sierść zwierząt czy określony składnik pożywienia.

Drugim ważnym czynnikiem ryzyka jest nasza fizjologia. Im jesteśmy starsi, tym bardziej podatni na działanie alergenów wywołujących katar sienny. Niestety, obrzęk mogą także wywoływać polipy w nosie i inne nowotwory – zarówno łagodne, jak i te groźniejsze. Szczególnie narażone na reakcje alergiczne są kobiety w ciąży oraz te osoby, które mają kontakt z cierpiącymi na katar sienny bądź inną skórną dolegliwość (np. egzema, zapalenie spojówek, świąd).

Zobacz również ᐅ  Przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego objawy, przyczyny oraz leczenie

Jak leczyć katar sienny?

Leczenie tej przykrej dolegliwości zależy oczywiście od tego, jakie przyczyny ją wywołały (zewnętrzne czy wewnętrzne). Katar sienny jest bowiem objawem innej choroby, dlatego należy w pierwszej kolejności skupić się na jej wyleczeniu, a przy okazji na złagodzeniu objawów nieżytu nosa. Niestety, popularne środki zawierają ksylometazolinę, która podrażnia śluzówkę i – jeśli jest nierozsądnie dawkowana – prowadzi do przewlekłego kataru. Skutki alergii bardzo dobrze łagodzi za to izotoniczny roztwór wody morskiej, który oczyszcza i nawilża nos. Na rynku dostępnych jest kilka produktów, wśród których największą popularnością cieszą się preparaty firmy Marimer (http://www.marimer.pl/). Klienci cenią je za skuteczność, małą inwazyjność i oczywiście konkurencyjną cenę.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.