Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Zapalenie zatok u dzieci

2 min read

Zaczyna się niewinnie – zwykłym katarem. Do kataru dołącza ból głowy i podwyższona temperatura. Dziecku pogarsza się samopoczucie, zmniejsza apetyt, pojawia się ból gardła, brak apetytu, a nawet obrzęki powiek. Stan ten może utrzymywać się do 3 tygodni i bardzo często towarzyszy przeziębieniom. To objawy zapalenia zatok, które u dzieci występuje równie często, jak u dorosłych.

Zapalenie zatok u dzieci zagraża nawet maluchom z nie w pełni wykształconymi zatokami klinowymi, które formują się w wieku 3 lat oraz czołowymi rozwijającymi się około 5-6 roku życia.

Zagrożenie dla zatok

Zatoki są komorami wypełnionymi powietrzem. Ich zadaniem jest ogrzewanie i nawilżanie powietrza trafiającego do układu oddechowego. Infekcje, na które dzieci są bardzo podatne, powodują stany zapalne i obrzęki w obrębie błon śluzowych nosa. To z prowadzi do upośledzenia przepływu powietrza przez zatoki i stwarza warunki dla rozwoju bakterii i nasilenia stanu zapalnego.

Zapalenie zatok u dzieci może być również wywołane katarem siennym (alergicznym) lub zapaleniem ucha. Jego częstemu występowaniu sprzyja przerost migdałka i skrzywienie przegrody nosowej.

Diagnoza i leczenie

Długo utrzymujący się katar, częste odchrząkiwanie wydzieliny przez dziecko, kaszel, obrzęki gardła, podwyższona temperatura, a u najmłodszych niepokój, zatkany nosek i objawy przypominające objawy ząbkowania są sygnałami, że należy udać się do lekarza.

W pierwszej fazie kuracja opiera się na podawaniu leków rozrzedzających wydzielinę ropną i zmniejszających obrzęk śluzówek. Jeśli to nie wystarcza konieczna jest antybiotykoterapia. Ostre zapalenie zatok u najmłodszych może wymagać leczenia szpitalnego.

Zobacz również ᐅ  Jak rozpoznać zapalenie gardła?

Jak ustrzec dziecko przed nawracającymi zapaleniami zatok?

Zapalenie zatok u dzieci
Zapalenie zatok u dzieci
Zapalenie zatok u dzieci jest w równej mierze skutkiem infekcji, jak i nie do końca opanowanych umiejętności pozbywania się wydzieliny nosowej. Dziecko należy przede wszystkim nauczyć dokładnego wydmuchiwania nosa – to pozwoli mu samodzielnie odblokowywać zatkane kanały nosowe i poprawić wymianę powietrza między nosem a zatokami. Konieczne jest też wzmocnienie odporności dziecka, a w uzasadnionych przypadkach wycięcie przerośniętego migdałka lub chirurgiczna korekta przegrody nosowej.

Więcej na temat zapalenia zatok na: http://leczzatoki.pl

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.