Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Tłuszcze roślinne jako pomoc w leczeniu AZS

2 min read

Tłuszcze roślinne na atopowe zapalenie skóry
Tłuszcze roślinne na atopowe zapalenie skóry
Emolienty jako substancje wspomagające proces leczenia atopowego zapalenia skóry są polecane praktycznie przez każdego dermatologa. Do tej grupy zaliczane są również tłuszcze roślinne, wśród których wartymi uwagi są szczególnie oleje zawierające znaczną ilość kwasów wielonienasyconych NNKT w szeregu n-3 i n-6. Ich ogromne znaczenie w procesie leczenia AZS spowodowane jest faktem, że są one prekursorami substancji czynnych endogennych zwanych prostaglandynami, których zadaniami są regulowanie funkcji odpowiadających za eliminację stanów zapalnych, wspomaganie procesów rogowacenia naskórka celem sprawniejszego usuwania jego martwych struktur, a także za sprawniejsze leczenie objawów alergicznego zapalenia skóry.

Postępowanie terapeutyczne zaleca stosowanie preparatów zarówno doustnie, jak i w formie zewnętrznej przy stwierdzonych zmianach łuszczycowych i przy atopowym zapaleniu skóry. Do zewnętrznego stosowania przeznaczone są przede wszystkim preparaty kosmetyczne z olejami bogatymi w zawartość kwasów wielonienasyconych NNKT, takimi jak kwas gamma-linolenowy GLA. Kwas ten dla celów kosmetycznych pozyskuje się przede wszystkim z oleju ogórecznikowego, wiesiołkowego oraz z czarnej porzeczki.

Regulacja funkcji skóry

Celem pozyskania ważnych składników leczniczych dla preparatów kosmetycznych coraz częściej wykorzystuje się metody biotechnologiczne dla pozyskiwania olejów, które z powodzeniem mogą stosować do pielęgnacji zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Ich główną rolą jest odpowiednia regulacja odczynu kwasowości skóry na poziomie pH 5,5, czyli zachowanie równowagi kwasowo-wodno-lipidowej. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w olejach zapewniają odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry, a także mają działanie przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne.

Zobacz również ᐅ  Alergia - choroba XXI wieku

Na potrzeby odpowiedniego natłuszczenia skóry stosuje się również oleje tłuste bogate w substancje odżywcze, a do tej grupy zaliczyć można olejki z pestek moreli, z awokado, z migdałów czy też z orzechów laskowych. Osobom posiadającym skórę wrażliwą polecane są natomiast olejki z rokitnika, olejki morelowe oraz sezamowe.

Działanie hypoalergiczne podstawą procesu leczenia

Stosując substancje wspomagające proces leczenia atopowego zapalenia skóry powinniśmy pamiętać o tym, aby były one o działaniu hypoalergicznym bez sztucznych barwników oraz jakichkolwiek substancji zapachowych o charakterze uczulającym. Celem preparatów wspomagających jest przywrócenie skórze bariery ochronnej w postaci odbudowy płaszcza lipidowego oraz eliminowanie objawów suchości, stanów zapalnych, podrażnień, a także efektywne nawilżanie, natłuszczanie i regeneracja skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.