Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Silikony, wazelina oraz lanolina – ich rola w leczeniu azs

3 min read

Wazelina, silikony i lanolina na azs - leczenie atopowego zapalenia skóry
Wazelina, silikony i lanolina na azs – leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie w przypadku stwierdzenia atopowego zapalenia skóry polega na jej nawilżaniu oraz odpowiednim natłuszczaniu ze względu na fakt, że bariera ochronna w postaci płaszcza lipidowego nie spełnia już swojego zadania. Powszechnie stosowanymi substancjami przy leczeniu objawowym są różnego rodzaju maści, preparaty lecznicze w aerozolu itp. Wśród tych wartych wymienienia są z pewnością specyfiki powstałe na bazie wazeliny oraz różnego rodzaju maści cholesterolowej. Podczas kąpieli zaleca się stosować kremy, maści i emulsje o odczynie kwaśnym pH 5,5.

Wazelina w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Cechą charakterystyczną wazeliny, dzięki której może ona być stosowana z powodzeniem przy leczeniu atopowego zapalenia skóry, jest wytwarzanie swoistej bariery okluzyjnej na powierzchni skóry, przez co zabezpiecza ona nadmierne odparowywanie wody poprzez skórę. Należy jednak pamiętać, że konsystencja oraz właściwości chemiczne wazeliny powodują, iż zastosowana bezpośrednio na powierzchnię skóry przyczynia się także do zablokowania wymiany w relacji skóra-otoczenie. Chcąc zachować w chociażby niewielkiej części tą funkcję skóry stosuje się dodatki w postaci preparatów będących syntetycznymi estrami, tj. estrów sorbitanu, sterynianu izopropylu oraz mirystynianu izopropylu.

Lanolina w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Wśród powszechnie stosowanych emolientów swoje również miejsce zajmuje lanolina jako substancja znacząco zmiękczająca, przez co dzięki niej i głębokiej penetracji wgłąb naskórka dochodzi do zatrzymania wody będącego zbiornikiem wilgoci odpowiedzialnym za odpowiednie nawilżenie skóry. Oprócz tego lanolina to związek zmiękczający także poprzez efekt okluzji, nie ma ona natomiast istotnych właściwości farmakologicznych. Niekiedy przy zastosowaniu preparatów posiadających w składzie lanolinę mogą pojawić się alergiczne reakcje skóry, jednak według badań jest to prawdopodobnie spowodowane śladowymi ilościami detergentów będących pozostałością po jej przemysłowej obróbce.

Zobacz również ᐅ  Rak skóry - najpopularniejsze rodzaje, leczenie, rokowania

Dzięki odpowiednio zaostrzonym przepisom w znaczący sposób spadła liczba odnotowywanych przypadków uczuleń związanym z wykorzystywaniem substancji zawierających lanolinę w swoim składzie. Z pewnością jedną z jej wad jest natomiast duża zdolność do kumulacji związków zwanych pestycydami, przez co surowiec lanoliny jest dodatkowo oczyszczany w fazie jego produkcji. Odnalezienie frakcji alkoholi jako prawdopodobnej przyczyny reakcji alergicznych spowodowało, że produkty niektórych marek posiadają niewielkie ilości wolnych alkoholi. Dzięki temu surowce te zaliczane są do związków hypoalergicznych, które nie powodują reakcji alergicznych. Badania dowiodły również, że lanolina może być z powodzeniem stosowana przez osoby ze skórą skłonną do uczuleń.

Silikony w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Podawane w postaci ciekłej silikony także zaliczane są do ważnej grupy emolientów. Dzięki właściwościom okluzyjnym mogą być one z powodzeniem stosowane na stwierdzone atopowe zapalenie skóry. Ważne jest także, że w żaden sposób nie utrudniają one skórze procesu oddychania i nie zakłócają gospodarki cieplnej. Znajdujący się na powierzchni skóry film silikonowy zabezpiecza przed nadmierną utratą wilgoci oraz stanowi barierę przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Silikon w formie płynnej rozprowadzony na skórze przyczynia się również do zwiększenia ilości wody w warstwie rogowej naskórka oraz zapobiegania jej nadmiernego fizjologicznego parowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.