Emolienty na atopowe zapalenie skóry
2 min readZaburzenie funkcji ochronnej płaszcza lipidowego powoduje negatywne oddziaływanie na naszą skórę, a jednym z tych objawów jest właśnie atopowe zapalenie skóry. Celem jego zwalczania stosuje się również w medycynie dermatologicznej tak zwane środki zmiękczające o nazwie emollientia. Ich wieloletnie zastosowanie oraz odpowiednie właściwości powodują znaczną poprawę funkcjonowania płaszcza lipidowego.
Emolienty jako pomoc w odbudowie płaszcza
Emolienty jako optymalny i wręcz idealny środek na atopowe zapalenie skóry powinien się cechować następującymi funkcjami:
– odpowiednia okluzja mieszaniny precyzyjnie dobranych surowców na powierzchni naszej skóry. Okluzja w medycynie definiowana jest jako zamknięcie światła naczynia krwionośnego, co w przypadku dermatologii oznacza przede wszystkim naczynia odpowiedzialne na mikrokrążenie w wewnętrznych warstwach naszej skóry’
– emolient precyzyjnie dobrany powinien również być odpowiedzialny za wprowadzanie lipidów do przestrzeni międzykomórkowych,
– istotna rzecz to stymulowanie syntezy naturalnych lipidów znajdujących się w naskórku, dlatego właśnie emolienty powinny dotrzeć do komórek naskórka.
Obecnie najczęściej wykorzystuje się emolienty odpowiedzialne za odbudowanie płaszcza tłuszczowego na powierzchni skóry, który stanowi naturalną barierę ochronną przed substancjami zewnętrznymi. Jego obecność to również znacząc ograniczenie utraty wody z organizmu oraz substancji odżywczych znajdujących się w głębszych warstwach skóry. Ich stosowanie przyczynia się do poprawy funkcjonowania samej skóry.
Przykłady emolientów
Podstawowymi kryteriami oceniającymi grupę związków o nazwie emolienty jest tak zwany współczynnik rozprzestrzeniania, którego wartość uzależniona jest od chemicznej struktury związku, konsystencji, ciężaru cząsteczkowego. Współczynnik ten niesie również za sobą informację o zdolnościach natłuszczających. Należy jednak pamiętać, że niesie on za sobą jedynie wielkość względną, mającą ustalić porównanie zachować emolientów względem siebie.
Ze względu na swoją strukturę oleje mineralne i roślinne, a także wosk, są ciężkimi substancjami. Bardziej przyjemne doznania dla skóry zapewnią nam natomiast estry hydrofobowe kwasów tłuszczowych, które otrzymuje się w wyniku reakcji estryfikacji takich związków jak między innymi glikol etylenowy, propylenowy, polimerów gliceryny kwasami tłuszczowymi. Emolienty cechujące się dłuższymi łańcuchami węglowymi dostarczają skórze bardziej tłuste doznania (stearyniany, izostearyniany), krótsze łańcuchy natomiast dają suche odczucia (oktanian oktylu). W dermatologii na atopowe zapalenie skóry stosowane są najczęściej preparaty odpowiedzialne za ochronę uszkodzonej bariery lipidowej, które zawierają oleje silikonowe, mineralne, czy też wazelinę i lanolinę.