Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Terapia kortykosteroidami na atopowe zapalenie skóry

2 min read

kortykosteroidy na atopowe zapalenie skóry
Kortykosteroidy na atopowe zapalenie skóry
Schorzenie w postaci atopowego zapalenia skóry leczy się w sposób objawowy. Najważniejsza rzecz w procesie leczenia to przede wszystkim odpowiednie zdiagnozowanie czynnika lub też grupy czynników odpowiadających za powstanie dolegliwości, a w następnej kolejności przerwanie styczności z nim. Proces leczenia powinniśmy konsultować oczywiście z dermatologiem, który dobierze nam preparaty oraz dawkowanie zgodne z naszym stanem chorobowym. W przypadku egzemy i jej silnych objawów stosuje się substancje kortykosteroidowe o działaniu przeciwobrzękowym, immunosupresyjnym (hamowanie wytwarzania przeciwciał oraz komórek odpornościowych w przypadku, gdy proces ten jest dla organizmu szkodliwy) oraz przeciwwysiękowym (przeciw powstawaniu wysięku, czyli płynu powstałego podczas przebiegu zapalenia). Ze względu na wysoką skuteczność terapii za pomocą kortykosteroidów jest to najczęściej stosowana metoda na pozbycie się wyprysków atopowych. Kortykosteroidy mogą być podawane w formie maści, aerozolu, preparatów emulsyjnych, a ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do alergicznego zapalenia skóry.

Kortykosteroidy na atopowe zapalenie skóry

Terapia kortykosteroidami powoduje również pewne skutki uboczne, które są widoczne na naszej skórze w postaci pojawiających się rozstępów, trądziku, przebarwień lub odbarwień, zaniku skóry oraz tkanki podskórnej. Dzięki jednak sukcesywnym badaniom oraz doborze odpowiednich dawek udaje się w znaczący sposób ograniczyć działania niepożądane kortykosteroidów. Celem zmniejszenia skutków ubocznych terapii kortykosteroidami stosuje się także substancje o podłożu obojętnym. Dzięki zastosowaniu terapii następuje zwiększona przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, a także sukcesywna odbudowa struktury barierowej skóry w postaci płaszcza lipidowego.

Zobacz również ᐅ  Alergia - choroba XXI wieku

Zadbajmy o higienę

Przy leczeniu egzemy ważne jest odpowiednie postępowanie związane z naszą higieną. Dotyczy to przede wszystkim stosowania różnego rodzaju środków pielęgnacyjnych, które mogą mieć drażniący wpływ na naszą skórę. Należy unikać preparatów powodujących wysuszanie skóry, do których zaliczyć można sole, płyny do kąpieli oraz mydła alkaliczne. Biorąc kąpiel powinniśmy zadbać o to, aby woda nie była gorąca, czas kąpieli powinniśmy również ograniczyć. Ważne jest, aby po myciu stosować substancje łagodne bezzapachowe, które posiadają składniki odpowiedzialne są natłuszczanie i nawilżanie skóry. Przy powierzchniowym leczeniu atopowego zapalenia skóry przydatne są szampony lecznicze, które dostępne są w aptekach. Podczas wizyty u dermatologa z pewnością otrzymamy informację, że warto je zastosować ze względu na zawarte w nich substancje lecznicze. Ze względu na swój skład chemiczny można je stosować praktycznie na całym ciele, a ich cykliczne stosowanie przyczynia się do znacznego ograniczenia objawów egzemy (przy lekkich objawach nawet do ich całkowitego ustąpienia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.