Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

O istocie dny moczanowej i sposobach jej leczenia

3 min read

Dna moczanowa nazywana zamiennie podagrą, artretyzmem lub skazą moczanową, polega głównie na zaburzeniach związanych z metabolizmem kwasu moczowego. Zaliczana jest do przewlekłych, bardzo podstępnych chorób. Jej głównym objawem jest nadmierne gromadzenie kwasu moczowego we krwi, który odkłada się w mięśniach i stawach, wywołując stany zapalne.

Objawy i występowanie dny moczanowej

Do głównych objawów dny moczanowej należą jej ataki, pojawiające się najczęściej w nocy i atakujące znienacka. Zaliczyć należy do nich podwyższenie temperatury ciała oraz obrzęki i bóle stawowe.

Występowanie dny można podzielić na dwa obszary przyczynowe. Najczęściej są to obciążenia genetyczne (90 % przypadków) spowodowane zaburzeniami fizjologicznymi filtracji kwasu moczowego. Rzadziej dna występuje jako choroba towarzysząca, np. w obecności białaczki, w wyniku radio- lub chemioterapii, przy chorobach nerek.

Powikłania choroby moczanowej najczęściej dotyczą stóp, ale nie tylko. Guzki dnawe w tkankach miękkich, np. w małżowinie usznej, paluchu, pięcie, łokciu, torebka stawowych, pochewkach ścięgien.

Dieta na dnę moczanową, czyli terapia lecznicza

Osobom cierpiącym na podagrę zaleca się stosowanie odpowiedniej, rygorystycznej diety. Jej głównym celem jest obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. To jeden ze sposobów na leczenie dny moczanowej. Przewlekle chorym zaleca się więc regularne spożywanie małych posiłków (4-5 razy dziennie w odstępach 2-3 godzin), a ostatni posiłek spożyć 4 godziny przed snem, by zniwelować ryzyko zatrzymywania w organizmie kwasu moczowego.

Z jadłospisu wykluczyć należy obowiązkowo produkty zawierające dużo puryn przekształcających się w kwas moczowy.

Zobacz również ᐅ  Chlamydia: przyczyny, objawy zakażenia i grupy ryzyka

Pacjenci ze zdiagnozowaną dną moczanową nie mogą jeść ryb: flądry, lina, karpia, łososia, makreli, soli, szczupaka, wędzonych szprotek, sardynek, śledzia, krewetek, pstrąga. Z mięsa uważać muszą na cielęcinę, jagnięcinę, podroby, dziczyznę, wszystkie sosy i wywary mięsne. Z warzyw nie wolno im jeść: grochu, fasoli, soczewicy, dyni, brokułów, kalafiora, brukselki, zielonego groszku, kukurydzy, papryki, pora, zielonej fasolki szparagowej, czerwonej kapusty, włoskiej kapusty, szczawiu, szpinaku, rabarbaru.

Grzyby, które są zabronione, to pieczarki, boczniaki i prawdziwki. Owocami, które trzeba wyeliminować, są banan i melon. Osoby chorujące na dnę nie mogą pić kakao, kawy oraz mocnej herbaty. Z nabiału wykluczyć muszą sery topione i tłusty ser twarogowy.

Z wędlin nie wolno im spożywać szynki, parówek, kaszanki. Dodatkowo muszą bardzo uważać na ostre przyprawy, pieprz, musztardę, marynaty, konserwy i czekoladę.

W bardzo ograniczonych ilościach, jedynie 50 g dziennie, spożywać mogą wołowinę, wieprzowinę i drób.
Ich dieta powinna obfitować w ryż, ziemniaki, makaron.

Z produktów mlecznych: w mleko, serek wiejski ziarnisty, chude twarogi, mleko zsiadłe. Pieczywo dopuszczalne w diecie to ryżowe oraz pszenne. Z warzyw zaleca się spożywanie buraków, cebuli, chrzanu, cukinii, kapusty kwaszonej, kapusty białej, kapusty pekińskiej, marchwi, ogórków, pomidorów, sałaty, rzodkiewki.

Dna moczanowa - przyczyny i objawy choroby
Dna moczanowa – przyczyny i objawy choroby

Źródło:fitness.wp.pl

Owoce dopuszczalne w diecie to: ananas, agrest, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, jabłka, kiwi, maliny, oliwki, pomarańcze, porzeczki, truskawki, winogrona, wiśnie. Napoje, które można spożywać, to jedynie herbatki owocowe i ziołowe oraz soki owocowe. Z innych słodkości dopuszcza się miód, dżem i marmoladę.
Dodatkowo, zaleca się spożywanie dziennie 8-10 szklanek napojów, co zwiększa wydalanie kwasu moczowego z organizmu.

Jeśli dieta jest niewystarczającym sposobem leczenia dny, stosuje się allopurynol, który hamuje proces wytwarzania kwasu moczowego z puryn.

Równocześnie stosować można leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego – preparaty urikozuryczne, a także leki moczopędne.

Artykuł został opracowany przez redakcję strony o dnie moczanowej – leczeniednymoczanowej.pl. Zapraszamy po więcej informacji na temat dny moczanowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powinno również zainteresować

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.