Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Jak rozpoznać, że mam cerę trądzikową?

2 min read

cera trądzikowaCzy mam cerę trądzikową, czy tłustą? Jak rozpoznać rodzaj cery i co zrobić, aby utrzymać ją w dobrej kondycji przez długie lata?

Różnice między cerą trądzikową a tłustą

Posiadaczki cery trądzikowej mają rozszerzone pory, a na ich skórze często występują zmiany ropne – najczęściej w dużej ilości. Krostki i wypryski pozostają widoczne blizny, które nie zanikają wraz z upływem czasu. Co więcej, pryszcze pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także dekolcie, ramionach i plecach. Cera trądzikowa ma wiele wspólnego z cerą tłusta, dlatego bywa mylnie rozpoznawana – nawet przez kosmetyczki!

Podłoże problemów cery tłustej i trądzikowej jest takie samo – niewłaściwa praca gruczołów łojowych. Gruczoły są odpowiedzialne za wytwarzanie sebum; u posiadaczek cery tłuste owe sebum wydzielane jest w zbyt dużej ilości w okolicy nosa, na brodzie i na czole. Oczywiście, posiadaczki cery tłustej również mogą zmagać się z problemem trądziku. Nie stanowi to jednak reguły.

Przy cerze trądzikowej dochodzi do nieprawidłowego złuszczania naskórka, skutkiem czego martwe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych. Efektem owej „blokady” są pryszcze i zmiany ropne. W zależności od ogólnej kondycji skóry oraz innych czynników zmian może być więcej lub mniej.

Powody wydzielania większej ilości sebum

Intensywna produkcja sebum, które powoduje zatykanie mieszków włosowych i rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków, jest uwarunkowana genetycznie. Duży wpływ mają również hormony oraz dieta.

Zobacz również ᐅ  Zaczynamy sezon na alergie!

Zmiany hormonalne stanowią wynikową okresu dojrzewania, dlatego tak wiele nastolatków zmaga się z niedoskonałościami cery. Oczywiście, zmienny poziom hormonów może być spowodowany także innymi czynnikami m.in. prowadzeniem stresującego trybu życia, nagłej zmiany diety czy zwiększeniem aktywności fizycznej.

Cera jest bardzo wrażliwa i reaguje na wszelkie zmiany otoczenia. Wystarczy krótki wyjazd, zmiana wody, skoki temperatury, aby na twarzy pojawiły się niedoskonałości i wypryski. Z tego względu warto postawić na sprawdzone produkty kosmetyczne, które dobrze działają na skórę i nie powodują jej zapychania.

Jak utrzymać cerę w dobrej kondycji?

Utrzymanie cery trądzikowej w dobrej kondycji wymaga pewnych wyrzeczeń. Aby zmniejszyć liczbę zaskórników na twarzy wystarczy ograniczyć spożywanie fast foodów, papierosy, kawę, cukier, słodycze etc.

Stan skóry stanowi odzwierciedlenie naszego trybu życia. Cera trądzikowa, jak żadna inna, stanowi odbicie naszych niezdrowych nawyków żywieniowych oraz stresującego trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.