Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Grzybica stóp u dziecka – jak leczyć?

2 min read

grzybica u dzieciDzieci mogą się zarazić grzybicą stóp na basenie, w piaskownicy lub mierząc buty, które zakładało inne chore dziecko. Do zakażenia może dojść również w przedszkolu podczas zabawy na świetlicy, która wyłożona jest wykładziną. Jeśli malucha swędzą stopy, warto zastosować leki bez recepty oraz udać się na konsultację do dermatologa.

Jakie są główne objawy grzybicy stóp u dziecka?

Grzybica stóp u dzieci jest wywoływana najczęściej przez dwa gatunki grzybów: Trichophyton rubrum oraz Trichophyton mentagrophytes var. Interdigitale. Wymienione gatunki odpowiadają za stany zapalne podeszew oraz przestrzeni międzypalcowych. Grzybica stóp może również występować w postaci objawowej. Jednym z objawów jest łuszcząca się skóra stopy, która staje się biała. Poza tym, dziecko często drapie się miedzy palcami, ponieważ w tych miejscach zbiera się najwięcej grzybów.

Grzybica stóp u dziecka – leki bez recepty

Rodzice, zauważając objawy grzybicy stóp u dziecka, często sięgają najpierw po leki bez recepty. Skuteczny jest krem Clotrimazolum, który łagodzi uczucie swędzenia i hamuje rozmnażanie oraz rozwój grzybów. Poza tym, warto stosować atomizery, którymi spryskuje się nóżki dziecka oraz wnętrze obuwia. Wydajne są również pudry przeciwgrzybiczne do stóp. Lekiem posypuje się przestrzenie międzypalcowe, a także dziecięce buty. Profilaktycznie można zastosować aerozole, którymi również pryska się wnętrze obuwia. Warto także udać się do dermatologa, który może przepisać wymienione leki przeciwgrzybiczne oraz zalecić kurację antybiotykową.

Zobacz również ᐅ  Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy

Stosowanie leków na grzybicę stóp u dzieci

Kremy dla dzieci, które zaraziły się grzybicą stóp, można stosować 2-3 razy dziennie (np. Clotrimazolum). Cienka warstwa lekarstwa zwalcza grzyby i zmniejsza działanie świądu. Atomizery można stosować u dzieci powyżej trzeciego roku życia. Mgiełkę rozpyla się na stopy dziecka dwa razy w ciągu dnia. Natomiast pudry powinno się stosować po kąpieli na oczyszczoną i wysuszoną skórę. Dzięki temu lek działa aktywnie i zabija grzyby, nie pozwalając się im rozmnażać. Zarówno kremy, jak i atomizery oraz pudry powinny być stosowane również po ustąpieniu objawów (do 3-4 tygodni).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.