Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka i objawy schorzenia
3 min readWśród częstych przypadłości skóry na tle chorobowym szczególną rolę odgrywa tak zwane atopowe zapalenie skóry, które atakuje najczęściej takie rejony naszego ciała jak głowa, okolice za uszami, przy nosie i ustach, na łokciach czy też plecach. W wielu przypadkach objawy choroby są widoczne praktycznie w każdym zakątku ciała. Charakterystyką atopowego zapalenia skóry jest zaczerwienienie i uczucie swędzenia, a objawy te w zależności od pory roku mogą się nasilać. Zgodnie z nazwą jest to choroba zapalna, która nieleczona cyklicznie może mieć postać przewlekłą. Bardzo często dochodzi do nawrotów tego schorzenia.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Ten rodzaj zapalenia skóry (z angielskiego atopic dermatitis) znany jest również pod nazwą egzemy lub też wyprysku atopowego czy alergicznego zapalenia skóry powstaje na skutek nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu ludzkiego, której powodem są uwarunkowania genetyczne. Nieprawidłowości z tym związane wynikają z błędnej interpretacji oraz reakcji na niewielkie dawki antygenów, przez co organizm wysyła nadmierne dawki przeciwciał IgE (immunologlobuliny E), których zadaniem jest odpowiednia reakcja na alergeny. Atopowe zapalenie skóry może się pojawić na skutek działania różnego rodzaju alergenów (pylenie, kurz, sierść), substancji drażniących lub też odpowiedzi organizmu na niektóre pokarmy. W wyniku zapalenia nasza skóra pozbawiona jest warstwy ochronnej w postaci płaszczu lipidowego, co przyczynia się do objawów chorobowych powodowanych przez substancje zewnętrzne.
Oprócz charakterystycznych objawów widocznych na skórze chorego mogą się też pojawić katar sienny, astma oskrzelowa oraz zapalenie spojówek. Spotykany jest także objaw Dennie-Morgana, będący powstałym fałdem skórnym poniżej brzegu powieki dolnej. Ten rodzaj schorzenia może atakować organizm w różnym wieku, jednak przyjmuje się, że już w najmłodszych latach powinny pojawić się objawy, jeśli mamy do czynienia z tą chorobą u człowieka w późniejszym wieku.
Objawy choroby w różnym wieku
Zdarza się, że atopowe zapalenie skóry ustępuje samoistnie lub też jego objawy znacząco są łagodzone, jednak ważną rzeczą jest skonsultowanie się w przypadku jej wystąpienia z dermatologiem. W okresie niemowlęcym w przypadku zakażenia na skórze pojawiają się strupy, nadżerki, swoiste grudki, pęcherzyki czy też łamliwe włosy. Tym objawom towarzyszy oczywiście silne uczucie świądu, które potęguje się w przypadku ciężkich postaci schorzenia. Ważną rzeczą jest fakt, że ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry wzrasta w późniejszym wieku, jeśli mieliśmy objawy zapalenia właśnie w okresie niemowlęcym.
Okres dojrzewania to pojawiająca się egzema w nieco innej postaci. Najczęściej pojawiają się blaszki z lichenizacją oraz grudki, schorzenie atakuje głownie takie rejony jak ręce, stopy, okolice kostek oraz nadgarstków, na zgięciach podkolanowych czy też łokciowych. Intensywność ruchowa w okresie dojrzewania powoduje zwiększoną potliwość organizmu, co znacząco wydłuża proces leczenia schorzenia. Charakterystyczne jest pojawiające się również powiększenie węzłów chłonnych oraz ustępujące cyklicznie przebarwienia skóry.
W przypadku osób dorosłych często dochodzi do okresu zaostrzenia choroby oraz jej remisji. Objawy raz nasilają się, a po pewnym okresie praktycznie ustępują lub też mają prawie że niezauważalnych charakter. Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej na twarzy, plecach, ramionach oraz na głowie, kończynach i grzbietowych powierzchniach stóp i rąk. Pojawiającym się objawom w postaci przeczosów, nacieków zapalnych, krwistych strupów towarzyszy świąd. Skóra chorego jest pogrubiała, szorstka, sucha, o lekkobrązowej kolorystyce.
moja córka dostała azs w wyniku skazy białkowej. pomogła dieta (nutramigen zamiast zwykłego mm), podawanie probiotyków (latopic dla alergików) i odpowiednia pielęgnacja skóry. niestety popularny oilan i emolium były za słebe, pomogła dopiero a-derma exomega, niestety droga ale za to skuteczna.
Atopową skórę warto nawilżać codziennie kremem do ciała Decubal Body
Cream. Pomaga on skórze w odbudowie jej naturalnej bariery ochronnej,
chroniącej przed działaniem wody, wiatru i warunków atmosferycznych.
Pozdrawiam,
Iwona Drobicz
eRzecznik Decubal
Przy atopowym zapaleniu skóry ważna jest właściwa pielęgnacja skóry. Dobrze jest stsosować emolienty. Dobre efekty dają tez probiotyki np. Latopic(dla alergików)
tez czytałam o latopicu i zaczęłam podawać go córce. faktycznie po miesiacu stosowania skóra wyglądała nieco lepiej
azs,skaza bialkowa,egzema,swierzbiaczka to jedno i to samo
Koleżanka mi poleca ectoSkinP7,twierdzi że jej bardzo pomógł, stosował może ktoś?? Znalazłam taką stronę ectoalerg.pl. Co w ogóle o tym sądzicie??
Ja stosowałem EctoSkin. Generalnie jest o.k, zostawia na skórze fajny jedwabisty (nie tłusty) film ale nie jest to specyfik do tzw permanentnej dbałości o skórę atopową, chociażby ze względu na cenę. Zakłądajac, że na skórę atopową zużywać się powinno ok. 1 kg kremu/emolientu miesiacznie ( Ectoskin ma pojemność 30 ml i taka tubka kosztuje między 35 a 40 zł) – to chyba mało kogo na to stać. Jeżeli macie problem ze swędzeniem ( a na 100% ten porblem jest jeśli to AZS), to w kolejnym poście, podzielę się z Wami metodą, którąodkryłem i stosuję i jest rewelacyjna w walce z azs i w likwidowaniu swędzenia.
Polecam EctoSkin p7 ,krem służący do użytku zewnętrznego stosowany w dermatozach zapalnych, np. atopowym zapaleniu skóry, kontaktowym zapaleniu skóry, lub popromiennym zapaleniu skóry. Zmniejsza rumień, łagodzi świąd, ułatwia regenerację uszkodzonej skóry i zapobiega powstawaniu nowych uszkodzeń. Krem zawierający Ektoinę o działaniu nawilżającym i ochronnym. Może być stosowany zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Metoda na redukcję swędzenia w AZS u mojego dziecka
Pewnie Ameryki nie odkryję (chociaż po wielu wizytach lekarskich i w szpitalach już mamy wątpliwość czy ktoś jest w stanie rzeczowo i skutecznie pomóc), w przebiegu atopowego zapalenia skóry, najgorszym złem jest świąd (swędzenie). To przede wszystkim główna udręka naszych pociech, bo swędzenie jest gorsze od bólu, bo dziecko cierpi, bo dziecko nie może spać, bo w konsekwencji nie rośnie, bo przez drapanie roznosi zakażenia itd itp… Dlatego też z doświadczenia rodzica dziecka z ostrym azs, stwierdzam, że podstawowe działania jakie powinniśmy wykonywać dla naszych pociech w tej niedoli, to maksymalnie walczyć z nasilonym swędzeniem.
No właśnie, ale jak to zrobić ? Jako zdesperowany rodzic, nie zaprzestałem na wizytach w gabinetach lekarskich w Polsce, lecz jak zapewne większość z Was, szperałem po internecie, czytałem publikacje naukowe i skrypty ze szkoleń alergologów i dermatologów, gównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji,,I wiecie, co ? Udało mi się natrafić na pozornie prostą technikę dbania o skórę, która, nie tylko teoretycznie ale również praktycznie, sprawdzona w działaniu, znacznie zmniejszyła cierpienie mojego dziecka i zredukowała swędzenie – I o tym chciałbym Wam opowiedzieć aby zaoszczędzić czasu na poszukiwania i dowiadywanie się – co mi zajęło kilka miesięcy.
Metoda na którą natrafiłem, nazywam metodą mokrego opatrunku, z angielska to Wet Wrapping lub Wet Wraps. Są to specjalne techniki opatrunków 2-warstwowych ( ze specjalnych bandaży comfifast albo gotowych elementów odzieży comfifast), które aplikuje się na noc, po kapieli i bezpośrednio na emolient. Ta technika, jak się okazało w bardzo szybki sposób zredukowała swędzenie u mojego synka, do tego stopnia, że pierwszy raz w swoim krótkim życiu, udało mu się zasnąć, a nie standardowo płakać, siedzieć i drapać się do krwi. Jak tylko stan skóry się pogarsza, od razu robimy takie mokre opatrunki, a generalnie na co dzień, synek chodzi sobie w tych rajstopkach, a pod nie aplikujemy dużą ilość emolientu, w taki sposób, że skóra jest nawilżona przez długi czas, a krem nie wciera się w inne ubrania lub cokolwiek. Metoda jak się okazało jest czymś naturalnym w krajach zachodniej europy, podczas wizyt lekarskich, jak o nią pytałem, to niemrawo lekarze coś tam wspominali, że znają i nawet stosują ale wg mnie. nie mieli o tym pojęcia i improwizowali-a szkoda, bo ulga dla dziecka nieoceniona i mocne wsparcie w tym trudnym czasie opieki nad dzieckiem.
Jeśli mi się uda, to poniżej wkleję link do filmu, który znalazłem w internecie, a który to film pokazuje jak prawidłowo przeprowadzać taki mokry opatrunek. Życzę wszystkim rodzicom powodzenia w tej bolesnej walce z AZS-my z małżonką widzimy światełko w tunelu i raczej jest coraz lepiej niż gorzej 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=vPBrs_UzQR0
Mojej córce najbardziej pomgają tabletki strallergium do ssania polecone przez dermatologa, niemalże od razu zmniejszają świąd skóry, ale trzeba brać przynajmniej 2 dziennie i emolium oliwka do smarowania całego ciała. Ubrania i pościel piorę w proszku didziuś. Przestrzegamy też diety dla atopików. Życzę wszystkim znalezienia idealnego rozwiązania i dobrego lekarza prowadzącego azs
przeżyłam ciężkie chwile z moim atopowym dzieckiem, warto próbować różnych sposobów, aby nie dać się pokonać chorobie,
emolienty, odkażanie skóry, unikanie czynników drażniących to podstawa – na mojej stronie dermasova.pl umieściłam informacje dotyczące pielęgnacji skóry atopowej.
EctoSkin wcale nie kosztuje 35-40 zł. Można znaleźć go w sklepie internetowym w cenie 20 zł zdrowysklep.com.pl/ectoskin-p7-30-ml.html Sama uważam że jest jednym z lepszych środków dostępnych na rynku.
Znam ten temat dobrze, moja córka od urodzenia boryka się z alergią. Swoje doświadczenia opisuję na blogu alergicznedziecko.pl.